Андроид камерата со целосна рамка на Zeiss е достапна за нарачка за 6.000 американски долари.

Две години по објавувањето.

Zeiss ZX1, уникатна камера која беше објавена пред повеќе од две години пред компанијата суштински да престане да зборува за тоа, всушност може да биде во рацете на клиентите во одреден момент во блиска иднина. Како што е наведено од DPReview, B&H Photo испрати е-пошта во кои се вели дека наскоро доаѓа и сега е достапен за нарачка за 6.000 американски долари. Првично требаше да биде објавен на почетокот на 2019 година.

Зошто некој би платил 6.000 УСД за ZX1? Па, не би било паметно да нарачате без барем да чекате практични впечатоци за готовиот производ, но фер е да се каже дека тоа е единствена камера. Има 37-мегапикселен сензор со целосна рамка, фиксен леќа од 35 mm f / 2, електронски визир и три бира за контрола на блендата, брзината на блендата и ISO. Повеќе невообичаено, има екран осетлив на допир од 4,3 инчи и работи со варијанта на Android, вклучувајќи вградена верзија на Adobe Lightroom, за да можете да уредувате веднаш на самиот уред. Исто така има и Wi-Fi, USB-C и 512 GB простор за складирање.

Очигледна споредба би била со компактните фотоапарати на Sony RX1, кои исто така имаат сензори во целосна рамка и 35-mm f / 2 леќи со бренд Zeiss; последниот чинеше 3.300 американски долари во 2015 година. Се разбира, тие не работат со Lightroom, но се многу помали. Друга споредба во премиум компактниот простор со целосна рамка би бил Leica Q2, кој се продава за 4.995 долари. Зејс несомнено е сигурен во оптиката и перформансите на ZX1, но знаете дека камерата е скапа кога го прави Leica да изгледа ефтино.

Вредноста на ZX1, тогаш, сите ќе се сведат на неговиот UX и колку ефективно работи неговиот софтвер. И, добро, сè уште немаме идеја за тоа. Ниту B&H Photo не наведува вистински датум на објавување, што значи дека е можно да има уште некој пат пред да се појави во продажба – ако воопшто се појави. Updateе ве ажурираме ако слушнеме нешто поконкретно.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments