Дали треба да купувате паметен телефон од втора рака?

Францускиот претприемач, Тибо Гушкам де Ларауз, гледа надолу кон неговиот лаптоп и допре неколку копчиња.

„Значи, денес имаме 200.000 плус смартфони на располагање за продажба“, ми вели тој.

Ниту еден од тие паметни телефони не е нов, наместо тоа е обновен, процес што вклучува проверки, поправки и чистење.

Откако телефоните ќе го исполнат потребниот стандард, тие можат да се продаваат со едногодишна гаранција на веб-страницата на неговата компанија, „Бек маркет“, која работи во европски земји плус САД.

Додека паметните телефони се големи продавачи, неговата веб-страница наведува сè, од производители на кафе, лаптопи, до пегли.

Формиран пред шест години од г-дин Гушкање де Ларауз и двајца партнери, „Бек пазар“ не ги обновува самите производи, наместо тоа обезбедува пазар за стотици други фирми да ги продаваат своите користени добра.

Таа е една од многуте фирми што возат во бранот раст на обновената електроника.
Минатата година се продадени околу 137 милиони користени паметни телефони во САД и Европа, според „Контрапоинт рисрч“.

Jeеф Филдхак, шеф на истражувањето на истражувањето на „Контрапоинт“, вели дека продажбата на користени смартфони сега сочинува околу 10% од целата продажба на паметни телефони.

Па што е привлечноста да се поседува половен телефон стар неколку години? Зошто да не купите поевтин, сосема нов уред?

Сето тоа зависи од таканаречените водечки телефони од Samsung, Huawei и, особено, Apple.

Купено ново, овие врвни уреди со опсег може да бидат многу скапи – врвните ајфони на Apple ќе ви вратат повеќе од 1.000 фунти.

Но, за неколку месеци по нивното лансирање тие ќе започнат да се појавуваат на половни пазари со можеби 15% попуст и по само две години попустот ќе биде здрав 50%.
„Главен уред од пред три, четири години, од iPhone е сè уште подобар квалитет на уредот, отколку нешто ново во опсегот од 200 до 300 долари“, вели Филдхак

Пред една деценија, користените телефони обично се продаваа на пазари како eBay. На купувачите им беше тешко да го знаат квалитетот на уредот што го купуваат и тешко дека ќе добијат гаранција.

Сега фирмите што продаваат обновена електроника вложуваат напори за да ги уверат своите купувачи. Всушност, оние во индустријата ќе направат јасна граница помеѓу телефоните што биле користени и оние кои биле професионално обновени.

„Ние сакаме да го имате истото искуство со купувањето што би го имале во Apple Store или PC World – идеално подобро“, вели Jonон Годфри, основач на Tech.Trade, со седиште во Јужен Велс.

Негов главен производ се реновираните компјутери. „Ако купиш нешто и се премислиш и сакаш да го испратиш назад, да, испрати го назад“, вели тој.

Главниот проблем што го има е набавка на искористени компјутери. Повеќето од неговите користени машини доаѓаат од луѓе кои тргуваат со машини што повеќе не ги сакаат, но нема доволно од нив.
Г-дин Годфри продаде околу 15.000 производи минатата година, и може да го удвои тоа оваа година, ако може да добие повеќе производи. „Само што почнуваме да доаѓаме до точката каде што сме опасно со малку залихи“, вели тој.

Тоа главно се должи на напливот на побарувачката од луѓето кои работат од дома за време на пандемијата – во мај Годфри забележа раст на продажбата од 35%, во споредба со претходната година.

Вториот голем предизвик е заменските делови. Зафаќањето со екраните и батериите може да биде тешко.

И покрај предизвиците, оние во индустријата предвидуваат времиња на браник пред нас. Г-дин Хуг де Ларауз очекува продажбата на користени паметни телефони да одговара на продажбата на нови уреди до 2030 година.

Аналитичарот еф Филдхак смета дека тоа е малку оптимистичко. Тој вели дека иако фирмите направија голем напредок во подобрувањето на квалитетот и услугата, клиентите остануваат претпазливи, особено на важните пазари како Кина, Средниот исток и Источна Европа.

„Има многу страв за секундарниот пазар и на многу пазари проблемот со квалитетот сè уште треба да се надмине“, вели тој.

Исто така, постои прашање за ажурирање на софтвер. Постарите телефони можеби не го добиваат најновиот софтвер, што може да направи некои апликации да бидат недостапни.
Многу зависи и од популарноста на производите на Apple, кои сочинуваат 40% од продажбата на користени смартфони. Многу клиенти попрво би поседувале половен телефон или компјутер на Apple, отколку нов од друга фирма.

„Епл едноставно е толку доминантен на секундарниот пазар, бидејќи тие имаат таква вредност на брендот и многу скапи уреди“, вели г-дин Филдхак.

„Ова се уреди над 800 американски долари и кои се продаваат на американскиот пазар за 200 американски долари. Ова е многу привлечен предлог за потрошувачите кои имаат цена надвор од„ iPhone “уредите, но сакаат да влезат во тој екосистем [Apple]“

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments