„Епл“ смислува „Ајфон“ што може да се свитка со „само-лекува“ дисплеј

Во новата апликација за патент.

Апликацијата за патент на „Епл“ објавена вчера открива идеја за смартфон што може да се свитка, што би вклучувал „само-заздравувачки“ капак на дисплејот, овозможувајќи му на уредот да поправа вдлабнатини или гребнатини на екранот. Апликацијата, забележана од Patently Apple, првично беше поднесена од Apple во јануари.

Како што напиша Apple во апликацијата за патент, дисплејот на предложениот концепт ќе му овозможи на уредот да се поправи само без корисникот да мора рачно да интервенира. Во теорија, само-заздравувањето на преклопувањето може да се активира автоматски, како на пример, кога уредот се полни или е однапред определен распоред, а тој би користел топлина, светлина или електрична струја за да го поправи заштитниот слој над екранот.

Пријавата за патент исто така вели дека капакот на екранот на хипотетичкиот уред може да вклучува слој од еластомер што може да изгуби и да ја поврати својата форма за да ги заштити чувствителните внатрешни работи на уредот. Во теорија, материјалот за овој концепт би го направил потрајниот целокупниот капак на екранот што може да се преклопи.
Неколку технолошки компании, вклучувајќи ги Самсунг и Моторола, веќе прават различни стилови на телефони што можат да се превиткуваат, но предложената функција на Епл за само-заздравување ќе додаде уникатно вртење на овие уреди. Првиот преземање на Самсунг на овој тип на телефон што може да се склопи, Галакси Фолд, претрпе проблеми со издржливоста на екранот на екранот. Телефонот беше одложен откако неколку единици за преглед не успеаја брзо, едно нешто што мојот колега Дитер Бон го сретна во својата единица за преглед.

Основната технологија за само-заздравување е видена во барем еден паметен телефон, LG’s G Flex од 2013 година. Имаше само-заздравувачки заден капак што требаше да поправи помали стружења, како што е гребење на ножот. Сепак, не беше толку ефикасно: не можеше да се опорави од почетната клуч за време на нашето тестирање, со тоа што нашиот рецензент го спореди со Вулверин, ако може да лекува само од „парчиња хартија и ништо друго“.

Нема индикации дека „Епл“ наскоро ќе лансира телефон што може да се преклопи со материјал за само-лекување. Но, телефоните што можат да се превиткуваат се нешто со што се чини дека „Епл“ си поигруваше со години, со други апликации за патенти кои прикажуваат маки како може да изгледа преклопниот „iPhone“, доколку некогаш се оствари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments