Компании со коалиција против правилата на ИТ гигантите

Компании со коалиција против правилата на ИТ гигантите

Расте незадоволството на ИТ компаниите од ИТ гиганти. Еп и Спотифај ја предводеа Коалицијата за примена на правдата. Организацијата има за цел да ги натера ИТ гигантите да воведат пофер правила во нивните продавници за апликации.

Коалицијата веќе вклучува повеќе од 12 компании, основани од Епик, Спотифај и Меч Груп. Организацијата „ќе биде гласот на развивачите на апликации и игри и ќе има за цел да го заштити изборот на потрошувачот и да создаде еднакви услови“, рече Хорацио Гутиерез, еден од директорите на Spotify, во соопштението за јавноста.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments