Луцид ер е ривал од 500 милји на Тесла, кој се полни само неколку минути

Спецификациите зборуваат сами за себе: 0 до 60 км / ч за 2,5 секунди, опсег од 517 милји и брзина на полнење од 20 милји на минута. Многумина велат дека сакаат да ја победат Тесла на своја игра, Луцид Моторс изгледа дека тоа значи деловна активност

Се појави уште еден ривал на Тесла. А, првото EV на Lucid Motor, Air, има несомнено импресивни спецификации. Можеби најзабележително е тоа што тврди дека е најбрзото полнење на електрично возило досега. Што значи тоа? Луцид наведува стапки до 20 милји во минута, тоа е опсег од околу 300 милји за помалку од 30 минути полнење – секако, ако можете да лоцирате соодветен брз полнач.

Почнувајќи од помалку од 80.000 УСД за „основниот“ модел, Воздухот оди до 169.000 УСД за Dream Edition, со 0 до 60 км / ч од 2,5 секунди и максимална брзина од 168 км / ч. Автомобилите, кои нема да бидат доставени до сопствениците до следната година, со влезниот воздух во 2022 година, ќе имаат значителен дострел. Air Dream Edition ќе биде добро за 503 милји со едно полнење, додека Grand Touring е добар за до 517 милји. Тоа е повеќе од доволно за да ве натера од Лондон до Франкфурт, Германија во еден момент.

На тоа забрзување, Лусид вели дека автомобилот може да постигне четвртина милја пати побрзо од 9,9 секунди „на постојана, повторлива основа“. Да го ставиме ова во перспектива, тоа е побрз од кој било Tesla, одговара на Мекларен 720S и го победува Taycan Turbo S на Porsche.

Луксузниот седан не може да се пофали со целосна автономна способност, но неговиот систем за помош на возачот „DreamDrive“ е првиот што комбинира 32 сензори, покривајќи визија, радар и ултразвук и LIDAR во ЕВ, сите работат заедно со системот за следење на возачот и гео- оградено HD мапирање за автономно возење на Ниво 2 и Ниво 3. Верзијата на Тесла за својот автоматски пилот HW1 беше класифицирана како некаде помеѓу Нивоа 2 и 3, додека со верзијата HW3, објавена во април 2019 година, Тесла вели дека неговото автоматско возење по градските улици ќе биде искористено оваа година, но ова беше вратено назад . Лусид има некаква основа да нашминка тука, тогаш.

Другите светски нагласи вклучуваат закривен 34-инчен „Стаклен кокпит“ 5K дисплеј пред возачот и централен „Пилот панел“ што може да се повлече помеѓу возачот и совозачот. Лусид, исто така, соработуваше со Амазон за да се изгради компатибилноста на Алекса. Ова значи дека гласовниот асистент на Амазон може да биде повикан за навигација, телефонски повици, стриминг медиуми, паметна контрола на домот и, се разбира, за купување (доколку треба да додадете храна за мачки на вашата листа додека погодувате 168 км / ч).

Луцид вели дека благодарение на оваа соработка со Амазон, има проширен сет на локализирани контроли на возилата Алекса за Луцид Ер, вклучувајќи греење, вентилација и гласовни команди за воздух. Овој вид на контрола е веќе возможен во Polestar 2 интегриран со Google Assistant.

Основана во 2007 година под името Атиева, Лусид првично се фокусираше на градење батерии и погонски единици за електрични возила за други производители со голем број вработени кои претходно работеле во ривалски автомобилски компании, вклучувајќи ги Питер Роулинсон, поранешен главен инженер во Тесла и Дерек enенкинс, поранешниот шеф за дизајн на Мазда Северна Америка.
Со ребрендирање на „Лусид моторс“ во 2016 година, истата година компанијата ја објави планираната изградба на својата фабрика за производство од 700 милиони долари во Аризона, дизајнирана за максимален капацитет од 380.000 автомобили годишно. Во 2018 година, Лусид објави дека разговара со Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија за финансирање вредно над 1 милијарда долари. Инвестицијата беше завршена во април 2019 година, обезбедувајќи финансии за производство на Луцид ер и прва фаза на изградба на производствениот погон.

Во вистински стил на лансирање на ЕВ, Лусид сега зема 1.000 долари вратени депозити (7.500 УСД за Dream Edition) за Ер за клиенти во САД и Канада, како и во „избрани земји во Европа и Блискиот исток“ и испораки на новите ЕВ ќе започне со клиенти во САД од пролетта 2021 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments