Најголемиот конкурент на „Епл фитнес плус“ не е „Пелотон“ – тоа е вашата теретана

Тие ќе застанат.

На 15-ти септември, Apple ја објави својата нова платформа за вежбање дома Fitness Plus. Истиот ден, Пелотон објави на Твитер: „Пријателски натпревар е во нашата ДНК. Добредојдовте во светот на дигиталната кондиција, @Apple “.

Додека Apple не е нов играч во просторот за фитнес (Apple Watch вклучува функции за фитнес веќе подолго време) Fitness Plus е неговиот прв удар кон оригиналната содржина на тренингот за Watch. Тоа е претплатничка услуга која чини 9,99 УСД месечно или 79,99 УСД годишно. Претплатниците, од кои се бара да имаат Apple Watch и iPhone, ќе имаат пристап до библиотека со виртуелни часови, кои можат да ги пренесуваат преку iPhone, iPad и Apple TV. За некои нема да биде потребна опрема, додека други можат да ги користат гаџетите што ги имате: има возење велосипед, неблагодарна работа, јога, јадро, јачина, веслање и HIIT, со различни траење и интензитет. Нови тренинзи ќе се појавуваат секоја недела.

Ако ова звучи познато – и тоа јасно му се случи на Пелотон – тоа е затоа што е приближно иста работа како апликацијата Пелотон. Но, тоа не го прави Фитнес плус падот на Пелотон. Напротив, експертите велат дека тоа всушност може да им помогне на компаниите за вежбање дома како „Пелотон“ да го прифатат својот заеднички противник: салата.

+

Членството само во апликацијата на Peloton чини 12,99 УСД месечно. Тој нуди сличен избор на вежби како Фитнес плус (сила, јога, ХИИТ, дела).

Но, апликацијата не е она по што е најпознат Пелотон – или по што сака да биде познат. Повикувачките картички на Peloton се нејзините кардио машини, кои непречено се интегрираат во тренинзите на Peloton и ги прикажуваат вашите метрики на вградените екрани. Не ви требаат уредите за да ја користите апликацијата Peloton, но хардверот е важен дел од брендот на компанијата. „Тие само ќе бидат содржина“, наводно, за Apple изјави извршниот директор на Peloton, Fон Фоли, како одговор на објавата за фитнес плус минатата недела. „И мислиме дека специјалниот сос, магијата, се нашите поврзани платформи“.

Хардверот е, се разбира, продажна точка и за Фитнес плус. Но, постои значителна разлика во цената. Тековните понуди на Peloton со спин велосипед и неблагодарна работа започнуваат од 1.895 и 4.295 долари, соодветно; може да набавите Apple Watch за помалку од 200 американски долари, а некои клиенти кои можеби се интересираат за Фитнес плус веројатно веќе имаат.
Тоа е клучна разлика, бидејќи тоа значи дека бариерата на Apple за влез е многу помала – но не нуди исто ниво на интеграција со кардио машините. Значи, додека претплатата на апликацијата е со слична цена (членството во Peloton што вклучува часови за велосипед и неблагодарна работа е 39 американски долари), компаниите нема да се борат за истата база на потрошувачи (освен ако Apple не започне да пушта свои велосипеди за спин).

„Можеби прислушуваат различни луѓе“, рече Бен Вилијамс, глобален CXO од консултантската агенција за иновации R / GA, кој соработуваше со брендови, вклучувајќи ги Nike, Equinox и SoulCycle, на дизајнирање поврзани фитнес производи и услуги. „Пелотон е малку повеќе за перформансите на крајот на спектарот, а„ Епл “е секојдневна фитнес публика. Сигурно има корисници на средина, особено меѓу претплатниците на Peloton кои не го поседуваат хардверот; ако главите на задникот на Apple и Peloton, тоа ќе биде над таа група.

„Пелотон има многу специфични производи, фитнес производи што ги прикачуваат на услуги како што е велосипедот“, изјави за „The Verge“, Рик Ковалски, директор за здружение на потрошувачи на технологија за индустрија и деловна интелигенција. Спротивно на тоа, Apple Watch „им се обраќа на луѓето кои учествуваат во многу различни активности за фитнес и му овозможува на корисникот да избере за која активност станува збор“. Ковалски додаде: „Мислам дека има многу простор во просторот“.

2020 година не беше kindубезна кон фитнес клубовите. На спортските сали низ САД им беше наредено да затворат во средината на март, како одговор на ширењето на КОВИД-19. Оттогаш, некои клубови трајно се затворија; други повторно се отворија со строги ограничувања.

Пандемијата му дава единствена можност на Фитнес Плус, бидејќи исклучувањата предизвикаа голем број домаќинства да размислат (или повторно да се фокусираат на) тренинзите дома. Десет проценти од домаќинствата во САД користеле онлајн фитнес услуги пред пандемијата КОВИД-19, но оттогаш тој број се искачи на 14 проценти, според неодамнешното истражување на Здружението на потрошувачи на технологија (ЦТА). ЦТА исто така откри дека 53% од потрошувачите кои поседувале поврзана опрема за фитнес уште од пред КОВИД-19, сега имаат поголема веројатност да ја користат – дури и кога спортските сали се враќаат.
Сега, кога повеќе потрошувачи инвестираа во услуги за фитнес во домот и беа решени на виртуелни тренинзи, некои можеби не сакаат да ги зголемат своите членства во клубовите, дури и кога клубовите се враќаат на својот капацитет. „Луѓето навистина имаа шанса да ги преиспитаат своите рутини“, изјави за The Verge Колин Логан, кој работеше во паметниот простор за фитнес повеќе од 20 години и во моментов е VP маркетинг за Icon Health & Fitness. Логан верува дека можноста да се мешаат различни локации – во затворени простории и на отворено, дневна соба и пешачки патеки – помага да се мотивираат корисниците да вежбаат. Можеби на некои им е полесно да се направи со претплата на апликација отколку со членство во теретана.

Диференцијалот на цената не им помага многу на спортските сали. Истражувањето од 2018 година покажа дека просечната месечна цена на членство во теретана е 58 УСД на национално ниво – но тоа е повисоко во некои поголеми градови како Newујорк.

Но, дури и за клиентите кои не сакаат да купат Apple Watch, објавувањето на Fitness Plus може да донесе повеќе внимание и инвестиции во поврзаниот простор за фитнес. „Ако луѓето ќе имаат повеќе начини да ги прават овие работи дома, тоа може некако да го крене бранот … да создаде поголем пазар за масовни алатки за фитнес дома“, вели Р / ГА ЕВП и глобален ЦТО Ник Кронежи. „Епл“, вели тој, „ги турка овие дигитални алатки таму и ги прави помалку … привлечни да одите и да се пријавите за друго месечно членство во фитнес-клуб. Тие момци можеби се оние што имаат што повеќе да изгубат “.

Всушност, некои конкуренти во поврзаниот простор за фитнес се задоволни кога гледаат компанија со големина на „Епл“ да се најде на масата. „Воодушевени сме што„ Епл “се приклучува на фитнес-играта затоа што привлекува внимание на потребата од лесна, достапна дневна фитнес“, вели Логан. „Чудесно е што една од највредните компании во светот им кажува на луѓето дека секојдневната подготвеност е неопходна“.

Тоа е двојно точно ако Apple заврши со интеграција на Фитнес плус со други фитнес производи – поврзани велосипеди, ленти за трчање или друга опрема од трети производители. Peloton зазеде сличен пристап со паметните телевизори – во текот на изминатата година, тој ги интегрираше интеграциите со Apple TV, Android TV, Roku, Fire TV и Chromecast (преку апликацијата iOS). И Apple веќе тргна по овој пат со GymKit, што им овозможува на Apple Watches да се синхронизираат со машини од разни брендови, вклучувајќи ги Life Fitness, StairMaster, па дури и самиот Peloton.

„Содржината има луѓе на велосипеди и слични работи, па може да биде во директна конкуренција, но може да биде комплементарна и со Пелотон“, вели Вилијамс за Фитнес плус. Иако никој не очекува Apple да издаде велосипед наскоро, полесно е да се замисли сценарио за Carplay – софтвер на Apple кој го носи Фитнес плус до кардио машините.

Или, можете да замислите нешто како Сири, што другите компании потенцијално би можеле да го развијат и да го вметнат во своите производи. „Епл фитнес плус … и услуги како што може да станат платформи со кои другите производители на хардвер можат да се поврзат и да се интегрираат“, вели Ковалски. „Јас гледам на него како на поширок потег на платформата што може да започне да ги поврзува сите производи заедно“. Со GymKit, темелите се воспоставени.

Фитнес плус веќе долго време претстои. Тоа е дел од истиот поширок напор што го вложуваат другите домашни фитнес играчи: проширете се за да направите сè што прави салата. Тоа опфаќа три широки области, вели Вилијамс: инспирација, насоки и следење на напредокот.

Во моментов, секоја област има свои водачи – но ниту една компанија сè уште не ги освоила сите три. „Најк прави одлична работа да го поседува тоа парче инспирација, инспирирајќи повеќе луѓе да се движат“, вели Вилијамс. „Equinox и SoulCycle навистина го имаат тој аспект на водство и заедница, тие навистина ги поврзуваат луѓето. И Apple, со производите и платформите, имаат можност да го следат напредокот и да ви дадат чувство за тоа како работите. И секој се обидува да ги изгради парчињата што ги нема “.

Apple секако прави голема игра за областа „водство“ овде. Но, ќе треба да се провери полето „инспирација“ за целосно да се замени салата за многу клиенти. Apple Watch ќе може да придонесе – тој веќе доделува значки и налепници за разни достигнувања и ви задава да пополните три видливи „прстени“ за калории, време за вежбање и време поминато во стоење и движење. Но, за некои корисници (а особено за оние што одат во теретана) инспирацијата не се однесува само на личните цели – тоа е исто така на конкуренција и заедница.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments