Не купувајте телефон Huawei или Honor. Купете им лаптопи и часовници

Да, избегнувајте ги телефоните (засега), но не треба да ги игнорирате лаптопите и часовниците на Honor и Huawei.

Huawei и неговите паметни телефони беа во височина во 2018 година. P20 Pro беше првиот телефон со камера што ја покажа воспоставената конкуренција, со карактеристики за ноќно фотографирање што го трасираа патот за кампањата на Google за Pixel Night Sight и Apple’s Night Mode. Една година подоцна, P30 Pro го презеде Huawei во линија, токму кога компанијата стануваше домаќинство од вистинските причини.

Марката фокусирана на Интернет на Huawei, Honor, исто така направи бран со View 20 и Honor 20 Pro. Одговорот на Huawei на OnePlus, телефоните на Honor беа тешко победнички кога стануваше збор за вредноста на парите. Сепак, до втората половина на 2019 година, и Honor и Huawei започнаа да лансираат телефони без услуги на Google Play и сè се смени.

Ако го посетите седиштето на Huawei во Шенжен, вештачко езеро во дворот на главниот кампус има неколку црни лебеди. Овие птици се соодветни симболи на Huawei од 2019 година. Со позадината на трговската војна помеѓу САД и Кина, Huawei го проигра кул на површината, со сигурни маркетинг линии кои го поддржуваа отечениот AppGallery и истакнаа зошто услугите на Google Play не биле толку важни . Под површината, сепак, имаше бесно весло. Huawei се подготвуваше за целосен премин од телекомуникациски гигант кон производител на електроника за широка потрошувачка.

Почнавме сериозно да го сфаќаме поимот Huawei за повеќе од телефони во 2017 година, кога првпат лансираше врвен лаптоп, Matebook X. Смената беше потврдена во 2018 година, непосредно пред Mate 30 Pro, првиот предводник на Huawei без Google лансиран надвор од Кина, со стратегија наречена „1 + 8 + N“.
Еве, 1 се однесува на телефонот во вашиот џеб. Потоа додадете 8, што се однесува на паметните додатоци на Huawei, кои вклучуваат компјутерска опрема и телевизори, и на крај „N“, кои се индустриски партнери во пет категории: забава, здравје и фитнес, мобилна канцеларија, патувања и паметен дом.

Huawei Watch GT 2 PRO

Она што Huawei тогаш не го кажа беше дека до 2020 година, сопствените додатоци нема да треба да се спојуваат со телефон Huawei за да заработат место во потесниот список на купувачи. Дури и корисниците на iPhone да пинираат по врвен, тркалезен часовник треба да размислат за Huawei, со својот нов Watch GT 2 Pro (329 €) како еден од најпаметните паметни часовници што можат да ги купат iPhone.

Додека Honor и Huawei имаат лансирано необично носено и лаптоп порано, никогаш не сме виделе толку многу додатоци да заземаат централно место како што тоа го правевме за време на нивните септемвриски хардверски изложби.

Honor испушти два лаптопа во септември, MagicBook 14 и MagicBook Pro (850 фунти), како и два апарати за носење, Watch ES и Watch GS Pro (250 фунти).
Huawei објави две слушалки, вистинските безжични FreeBuds Pro и FreeLace Pro (120 фунти), како и Watch GT 2 Pro, Watch Fit (120 фунти) и новите лаптопи MateBook X и MateBook 14 (9 549). Дали ви звучи тоа како составот на производителот на паметни телефони?

Паметни часовници

Honor Watch ES

Почнувајќи од часовниците – сите четири нови објави работат со кој било телефон или картичка со Android или iOS. Преку апликацијата Huawei Health, преземена од Google Play Store или Apple App Store, корисниците на Apple кои не сакаат да се занимаваат со Apple Watch Series 6, можат среќно да потрошат дури 100 фунти на Honor Watch ES.

Чекорите, отчукувањата на срцето и податоците за спиење од носените уреди на Huawei се внесуваат директно во апликацијата Apple Health, или ако сте корисник на Android, информациите што се следат во Google Fit или MyFitnessPal.

Goе отидевме дотаму што ќе кажевме дека имавме подобро искуство со спарување на часовниците на Huawei со iPhone отколку на WearOS часовниците, што ги прави наше склопот на спарување доколку им се даде избор. Ова особено се однесува на Huawei Watch GT 2 Pro (329 евра).

Со својот дизајн на титаниум, единечно тело, траење на батеријата до 14 дена и сеопфатен пакет карактеристики за следење на тренингот, додека не е толку паметен како Apple Watch, поради недостаток на поддршка од апликации од трети страни, многумина ќе го претпочитаат неговиот потрадиционален , класичен дизајн – и неговата батерија нема да биде претепана.

Лаптопи

Honor MagicBook 14

За разлика од Гугл, Мајкрософт беше во можност да добие лиценца за издавање на својот софтвер на Хуавеи. Затоа лаптопите на Honor и Huawei уживаат во неизвалкано искуство со Виндоус. Користевме Honor MagicBook 14 (550 £) веќе шест месеци, работиме со внатрешни работи AMD Ryzen 5 3500U, а со оглед на нејзината цена, тоа е една од најдобрите вредни машини за производство на Виндоус. Оваа година моделот е надграден со најновиот процесор 4500U.

Huawei’s new MateBook X Pro

На горниот дел од опсегот на лаптопите на Huawei, новиот MateBook X Pro (1.197 фунти) има 3K екран, како и најновата внатрешна внатрешна единица од 10-тата генерација и до 16 GB RAM меморија. Натпреварувајќи и победувајќи ги воспоставените производители на лаптопи во однос на квалитетот и вредноста на градење, MagicBook и MateBook се лесни за препорака, без оглед што се случува со паметните телефони на Huawei.

Слушалки

Huawei FreeBuds 3

Со лансирањето на својот FreeBuds 3 (£ 94) во 2019 година, Huawei беше првиот што воведе ушни табли за укинување на бучавата со отворено уво. Првично, критичарите се потсмеваа, но како што рецензентите започнаа да ги користат, квалитетот на јасен говорен повик на FreeBud 3 и уникатната марка активно откажување на бучавата освои многу од нив.

Со новиот FreeBuds Pro, Huawei оди уште еднаш по AirPods. Чини 170 фунти, во споредба со AirPods Pro 249 фунти, FreeBuds испорачува различен степен на активирање на бучава од активна бучава и повеќе контроли на пупки од сите други пупки за уши, со лизгач за волумен чувствителен на допир.

Huawei FreeBuds Pro

FreeBuds Pro исто така се вклопува удобно и има богат квалитет на звукот. За разлика од носачите засновани на рачен зглоб на Huawei, придружната апликација FreeBud, AI Life, не е достапна за iOS, така што нема да имате пристап до клучните карактеристики како ажурирања на софтверот на телефон што не е со Android. И покрај ова, пупките сè уште работат со iPhone телефони исто како и обичните слушалки со Bluetooth.

Huawei Sound X speaker

Peирне во кристалната топка што е кинеска работа на Huawei исто така кажува. Во Кина, Huawei продава телевизори, VR очила, а на патот Honor има дури и нов гејмерски лаптоп, Hunter V700.

Без разлика дали би купиле паметен телефон Honor или Huawei без Google, никогаш не било важно отколку во 2020 година. Ако барате неколку добри пупки, конкурентни цени, премиум лаптопи или сигурно долготрајни носливи уреди, на секој што не веќе се размислува за Honor и Huawei комплет, време е да се започне.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments