Новиот лаптоп HP Spectre x360 14 има размер 3: 2 плус порта Thunderbolt 4 што се крие во аголот

Плус ажурирања за Spectre x360 13 и HP’s Envy поставата.

HP Spectre

HP штотуку објави неколку нови лаптопи, вклучувајќи го и кабриолетот Spectre x360 14, што носи некои забележителни подобрувања во споредба со неговиот веќе импресивен претходник од 13 инчи: дисплеј со сооднос од 3: 2, 16 проценти поголема тачпад, четири звучници и Приклучокот Тандерболт 4 се наоѓа во еден од неговите агли во облик на дијамант, така што ќе можете да го приклучите вашиот кабел сè-во-едно за полнење, податоци, надворешни монитори и периферни уреди, дури и ако задниот дел или страните на машината се блокирани. Има и физичко копче што можете да го притиснете на тастатурата за да ја блокирате веб-камерата.

HP Spectre x360 14 со три фунти е опремен со најновите 11-ти генерации на Intel процесорот „Tiger Lake“, конкретно до четири-јадрените 28W Intel Core i7-1165G7 со интегралната графичка графика Intel’s Xe; само еден чекор под чипот што не импресионираше на неодамнешниот тест за Тигар Лејк. HP вели дека новиот лаптоп треба да биде до 34 проценти побрз од ланскиот модел Spectre x360 13.

Поимпресивно, тоа е првиот Spectre кој вклучува приказ на сооднос од 3: 2 со 20 проценти повеќе вертикална недвижност од екраните 16: 9 што ги имавме порано – и можете да платите за OLED верзија од 13,5 инчи екран со3000 x 2000 пиксели, исто така, иако не сме сигурни колку чини. Едно од најголемите вознемирувања што ги имавме со неговиот претходник од 13 инчи беше неговиот дисплеј од 16: 9, што мојот колега Ден Сејферт го нарече „тесен“ во неговиот преглед.

HP исто така тврди дека новиот лаптоп е неговиот „најинтелигентен компјутер некогаш“, и иако треба да го ставиме на тест, паметните звуци интересно. HP тврди дека Spectre може да открие кога е во торба и да го користи Динамичкото подесување на Intel за да избегнете трошење или прегревање на батеријата. X360 14 исто така вклучува и отстранување на бучавата од AI, што би требало да ја елиминира бучавата во позадина од апликациите за комуникација како Microsoft Teams и Zoom, а има и функција за автоматска боја што може автоматски да го префрли просторот во боја на екранот помеѓу DCI-P3, Adobe RGB и sRGB на теоретски проверете дали ги гледате најточните бои. Компанијата тврди дека трае батеријата до 17 часа, но дури 10 на моделот i7 / OLED.

Spectre x360 14 започнува од 1.199 американски долари (иако се претпоставува дека не со i7 и OLED екран), и ние сме желни да видиме како ќе се претстави во однос на нашиот сегашен најдобар избор на лаптоп, Dell XPS 13, особено сега дека Дел само му даде тајгер езеро, графика Xe и Thunderbolt 4 освежување исто така. Dell исто така има варијанта 2-во-1 кабриолет на екран осетлив на допир што ни се допаѓа, но тоа е 13-инчниот Spectre x360 што е нашиот омилен 2-во-1.

Двете Specters нудат поддршка за пенкало, и се чини дека некои модели на Spectre 14 ќе доаѓаат со еден во кутијата.

Поевтиниот Envy x360 13 на HP исто така добива освежување на 11-от генерал Intel CPU денес, и ние сме желни да видиме како Intel чиповите се споредуваат со AMD оние што го направија нашиот избор за најдобар буџетски лаптоп што можете да го купите. Е има и неверојатна опција за сигурен екран, како одличната, но скапа HP Elite Dragonfly на HP, каде што можете да притиснете копче за активирање на филтерот за приватност. HP исто така продава традиционален лаптоп за школки наречен HP Envy 13, кој исто така сега ќе биде опремен со процесори на 11-тиот Intel Stickе се задржи на истиот 88% процент на екранот и телото како и последното освежување, што е за два проценти помалку од неговиот конкурент Asus ZenBook 14 UX425EA.

Envy x360 13 ќе започне со 949,99 долари во ноември, а Envy 13 со 899,99 долари во октомври. Двата спектакли треба да пристигнат во октомври, иако 5G верзијата на x360 13 нема до почетокот на 2021 година. Сите ќе понудат поддршка за Wi-Fi 6.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments