Пациент од германска болница почина од кибер напад

Пациент од германска болница почина од кибер напад

Неправилно насочен хакерски напад го уништи информацискиот систем на голема болница во Дизелдорф. Пробивот ги зафатил сите ИТ системи на болницата, а една жена која имала потреба од итна помош починала откако била пренесена во болница во друг град.

Системите на Универзитетската клиника во Дизелдорф пропаднаа минатиот четврток, објави Ен-Би-Си Newsуз. Истражителите го идентификувале изворот на повредата како хакерски напад врз ранливост во „широко користениот комерцијален софтвер“.

Како резултат на напредокот, ИТ системите на болницата постепено пропаднаа и вработените во болницата го изгубија пристапот до податоците за пациентите. Сите итни пациенти биле прераспоредени и закажаните операции биле одложени. За жал, една од итните пациенти починала на пат кон болницата во која била упатена.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments