Подгответе се за „iPhone 12 mini“, укажуваат на неодамнешни протекувања

Следете ги iPad, iPod и Mac со мини моникер.

Очекуваме Apple да објави четири нови iPhone-и подоцна оваа година, а знаците и знаците сè повеќе сугерираат дека најмалиот ќе го носи името iPhone 12 mini – наслов нов за палетата на iPhone, но со солидно наследство на Apple. Минатите и сегашните мини производи на Apple вклучуваат iPod mini, iPad mini и Mac mini. Значи, можеби е време за мини iPhone, исто така.

Името беше споменато претходно оваа недела од етаблираниот leaker @ L0vetodream, кој сугерираше дека четирите нови iPhone телефони ќе бидат наречени iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro и iPhone 12 Pro Max. Сега друг информатор, @ duanrui1205, сподели слики на кои се прикажани „налепниците од силиконска кутија“ на Епл, комплетно со имиња и големини на екранот обележани со рака Тие се совпаѓаат со претходните гласини за големини и спецификации, со поставата како што следува:

  • Apple iPhone 12 mini – 5,4-инчен екран
  • Apple iPhone 12 – 6,1-инчен екран (ист како iPhone 11)
  • Apple iPhone 12 Pro – 6,1-инчен екран (но со веројатно поголеми спецификации)
  • Apple iPhone 12 Pro Max – модел од 6,7 инчи (поголем од 6,5 инчниот iPhone 11 Pro Max)

Сликата ја видовме преку MacRumors, што забележува дека броевите на моделите се нови за Apple и дека @ duanrui1205 има некаков успех во последно време. Тие споделија прирачник кој прикажува iPad Air на целиот екран, што се покажа дека е пари.

IPhone mini со 5,4-инчен екран на крајот може да го заземе местото на iPhone SE, моментално најмалата слушалка во составот на iPhone на Apple. Но, ова би била изненадувачки тешка ниша за зафаќање. Оригиналниот SE и неговиот наследник во 2020 година се широко пофалени за нивната вредност, испробаниот дизајн и големината на екранот со големини (4,7 инчи за моделот 2020 и 4 инчи за оригиналниот SE). Не секој сака масивен телефон.

5.4-инчен iPhone mini би имал поголем дисплеј од двата модели на SE, но би можел да биде помал од втората генерација, заради потенки рамки. И, ако се точни гласините дека новите iPhone-и ќе се вратат на индустрискиот дизајн на iPhone 4 и 5 (размислете: заоблен правоаголник со рамни метални рабови како новиот iPad Pro), тогаш тоа дури може да изгледа како оригиналниот iPhone SE. Можете да видите како се споредуваат дизајнот и големината на екранот на сликата подолу, заснована на лажни модели на iPhone 12 извори од MacRumors:

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments