Сега можете да се регистрирате за да го тестирате Microsoft Flight Simulator во VR.

Слушалките за мешана реалност во Виндоус ги добиваат првите падови.

Новиот Microsoft Flight Simulator е огромна astверка на компјутерска игра и можеме само да замислиме колку може да се најде во VR – но можеби нема да мора да замислувате многу подолго, затоа што Microsoft само што отвори регистрација (преку Еурогамер) за затворен бета верзија на искуството со виртуелна реалност.

Постојат доста барања, доколку сакате да бидете земени предвид. Не само што мора да ја поседувате играта, да имате слушалки за мешана реалност во Виндоус, да бидете регистрирани „Симулатор на летови“ на „Мајкрософт“ „Инсајдер“ и да потпишете НДА, ќе ви треба малку посилен компјутер од основната игра – со Nvidia GeForce GTX 1080 или подобро спортски 8 GB VRAM, како и 16 GB системска меморија.

И, ќе треба да докажете дека вашиот компјутер се квалификува со поднесување на вашиот DxDiag (притиснете го копчето за стартување на Windows, напишете „dxdiag“, притиснете Enter) за да може Microsoft да ги потврди овие спецификации и дека вашиот систем не е склон кон BSOD или друг голем систем грешки.
(Датотеката DxDiag во основа е само попис на вашиот систем, но ги наведува и неодамнешните падови на апликациите.)
Интригантно, не изгледа дека ќе ви треба HP Reverb G2, специфичните слушалки за кои Мајкрософт првично рече дека ќе добијат први резултати во играта. Очигледно ќе започнат сите слушалки за мешана реалност на Виндоус, кои треба да бидат уредени за оние кои добија длабоки попусти на артикли како Леново Експлорер и Самсунг Одисеја во последните неколку години.

Компанијата не кажува кога ќе започне затворената бета верзија, но претходно вети бесплатно ажурирање на VR оваа есен, па веројатно нема да биде долго. Ако имате Oculus, HTC или други VR слушалки, ќе има втор бран затворена бета верзија и за други уреди.

Не е изненадувачки што Мајкрософт можеби сака да биде претпазлив со примената на VR, бидејќи играта првично имаше тенденција да јаде моќни компјутерски игри за ручек. Дури и нашиот Nvidia RTX 3080 не беше доволен да го работиме со полна пареа, делумно затоа што не го споивме со доволно брз процесор. Тоа, рече, видовме одредено рамнотежно подобрување во последните ажурирања, па можеби VR нема да биде огромна понуда за овој празник. И можеби тоа ќе ви даде повеќе време да најдете стапче за летање.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments