Услугата за пренос на игри Luna на Amazon се напојува со графички процесори на Windows и Nvidia.

За развивачите на игри е лесно да и донесат наслови на Луна.

Новата платформа за игри со облаци на Амазон, Луна, се напојува со Windows сервери и графички процесори на Nvidia. Луна поддржува повеќе од 100 игри благодарение на оваа поддршка за Виндоус, дозволувајќи им на развивачите брзо да ги пренесат своите постојни игри на Виндоус на пример во AWS и да им овозможат пристап на преносители на облак до претплатниците. Оваа поддршка на Виндоус исто така им овозможува на издавачите како Ubisoft да бидат домаќини на нивните дигитални услуги (Uplay) на платформата Амазон Луна.

Амазон за „The Verge“ потврди дека Луна работи на стандардна верзија на примерокот на серверот „EC2 G4“ на Амазон кој работи со „Виндоус“, комплетно со процесорите на Nvidia’s T4 и процесорите „Каскад Лејк“ на Интел. Nvidia’s T4 се базира на архитектурата Turing на компанијата, која исто така ги напојува графичките картички од претходната генерација RTX 2080 и RTX 2080 Ti. Единствен графички процесор T4 (Амазон може да користи повеќе) обезбедува 8,1 терафлопи перформанси и поддршка за технологијата за радиракција на Microsoft’s DirectX.

Што значи сето ова е дека треба да обезбеди непречена изведба на игри со 1080p резолуција што Луна ја поддржува во моментов. 4K, за кој Амазон вели дека доаѓа наскоро, може да биде повеќе предизвик за Луна на овој хардвер, особено без бирање на графички поставки во некои игри што бараат многу.
Главните ривали на „Амазон“ за стриминг на облак, „Мајкрософт“ и „Гугл“, користат целосно различни хардвер и оперативни системи за своите услуги за игри во облак. Google се определи за прилагоден x86 процесор и сопствен AMD GPU способен за 10,7 терафлопи перформанси на GPU, сите напојувани со Linux. „Мајкрософт“ моментално користи хардвер Xbox One S во сечилата на серверот, нудејќи само 1,4 терафлопи перформанси на графичкиот процесор и сите работат на прилагодениот оперативен систем Xbox кој работи на Windows. Мајкрософт потврди дека ќе ги премести серверите xCloud на хардверот Xbox Series X во 2021 година. Sony исто така користи сопствен хардвер на PlayStation за сопствената услуга PlayStation Now.

Користењето на софтверот Виндоус и хардверот Nvidia од страна на Амазон и прифаќањето на ривалските продавници и услуги, му даваат голема предност во однос на ривалскиот сервис на Google Stadia. Stadia се бори да привлече доволно содржина и претплатници за да го направи неговиот модел привлечен, а ветувањата на Google за интеграција на YouTube не се реализираа. Тоа значи дека во моментов има само околу 90 игри на Stadia, во споредба со повеќе од 150 на Microsoft Xbox Game Pass, повеќе од 100 на Луна и повеќе од 800 на услугата GeForce Now на Nvidia.
Виндоус ќе им олесни на развивачите многу едноставно да ги преместат своите постојни игри во услугата Луна на Амазон, со целосна поддршка за возачот на Nvidia. Тоа треба да биде многу помалку работа отколку преместување на игри во Stadia и нејзините Linux сервери. Тоа е веројатно дел од причината зошто Амазон веќе има подготвено повеќе од 100 игри за својата услуга Луна, која е лансирана во фаза на ран пристап.

Додека Амазон очигледно нуди интересна платформа за облак што нуди тука, со содржина и интеграција на Твич за да ја поткрепи, компанијата ќе мора да се обиде да ги убеди потрошувачите дека чиста услуга за пренос на игри вреди за парите. Тоа е нешто што Stadia се бореше со воспоставените производители на конзоли за игри како што се Microsoft и Sony кои се во можност да ја искористат својата популарна база на конзоли и да понудат пренос на игри како додаток.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments