Баниран е профил со 14 милиони следбеници

Инстаграм избриша еден од профилите со хумористични објави со околу 14 милиони следбеници. Причина за тоа е дека ги прекршија правилата за коронавирус.

Платформите за социјални медиуми имаат стотици милиони, па дури и милијарди корисници. Имањето стотици милиони корисници носи голема одговорност на платформите за социјални медиуми исто како и голема моќ носи голема одговорност. Заштитата на своите корисници е меѓу овие одговорности на платформите.

Страницата баречена ‘bestmemes’ која е една од најголемите страници на Инстраграм со хумористична содржина, минатата недела постираа пост со лажен скриншот од Твитер профилот на американскиот претседател Доналд Трамп и Барак Обама.

Постови поврзани со измама

Страницата сподели слики со лажен скриншот од профилот на Трамп и Обама каде пишува
„Можете да заработите 1.000 Долари доколку местото каде живеете е под карантин и учествувате во истражувањето #StayAtHome (#ОстаниДома).

Исто така, на сликата споделена од страницата, се гледаше дека  како биланс на сметката на PayPal е 1,448,71 американски долари. Следбениците беа насочени на линк поставен во описот. По кликнување се појавува страница која ви бара е-маил и ви поставува три прашања.

Овие постови споделени од страницата ‘bestmemes’ беа отстранети во недела. Во интервјуто  за „Дејли Дот“ портпарол на Фејсбук рече дека овие лажни твитови биле отстранети бидејќи платформата ја нарушувала политиката на ширење лажни информации за коронавирусот.

Портпаролот на Фејсбук рече дека сметката за ‘bestmemes’ е избришана заради „повторено кршење на стандардите на општеството“.  Овие постови од сметката „bestmemes“ не беа видени подоцна кај некоја друга голема страница.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *