Овој уметник го снимил својот живот со очила Snapchat за една година и создал VR временска машина

Лукас Ризото создал своја „временска машина“ со тоа што го снимил неговиот живот користејќи ги Спектаклите за една година

Времето патување е една од оние работи што ги фасцинира луѓето. Иако патувањето низ времето во моментов не е можно – фала му на Бога, како на луѓето да им треба друг начин да се плеткаме со нештата – овој креатор одлучи да го стори следното најдобро: снимајте го неговиот живот со Snapchat Spectacles 3 за една година и создадете виртуелен машина за реално време.

Во петокот, Лукас Рицото, виртуелна реалност и зголемен уметник на реалност, дебитираше видео на Јутјуб, во кое се прикажува процесот низ кој поминува да направи „временска машина“ во реалниот живот, така да се каже. Временската машина ќе му дозволи да се врати на време за една година, целата година од неговиот живот што ја сними со помош на очила.Oчила за камерата на Snapchat  кои снимаат на 60 fps во 3Д. Не би било ниту нормална година. Ризото забележа една година живеење како „дигитален номад“, документирајќи го своето искуство како патува низ различни земји низ целиот свет.Идејата на Ризото веднаш ме потсети на пензионерот во Хари Потер , сребреното вителче, кое го користат Хари и Дамблдор за да го истражат минатото на Волдеморт, како да е филм. Rizzotto исто така го споредува со меморискиот проектор од Малцински извештај .

Ризото ја изградил својата временска машина во VR и го спровел проектот во три главни фази: контролниот панел, пронаоѓачот на меморијата и ефектите за патување во времето.Според Ризото, контролниот панел во суштина е кориснички интерфејс. Пронаоѓач на меморија, во меѓувреме, е програма што ја наоѓа вистинската меморија за репродукција врз основа на датумот што го ставате во контролниот панел. И, конечно, специјалните ефекти за време на патувањето се сите „bellвона и свирки“ чија цел е да го поттикне целото искуство во VR, бидејќи Ризомото не сакаше тоа да биде директно репризи на видео снимката со Спектаклите.

Кога конечно ја заврши изградбата на својата ВР временска машина, Рицото седна на комотното столче со ќебе и перници и погледна некои од неговите спомени од изминатата година. Неговото задоволство и енергија е радост за гледање, како и сеќавањата и ефектите на машината за време во VR.Во тој момент, Рицото прави неколку длабоки размислувања за себе, кои мислам дека се корисни за секој што го гледа видеото. Во денешниот свет, ние честопати се судиме груби и ги гледаме само нашите дефекти, но ретко кога одвојуваме и само цениме кои сме.„Има многу денови кога се будам и не ми се допаѓа кој го гледам во огледало, не ми се допаѓа начинот на кој разговара, начинот на кој размислува, начинот на кој тој изгледа“, вели Рицото во видеото. „Не ми се допаѓа која е таа личност, но гледајќи се од далечина ми дадоа нова перспектива. Тоа ми овозможи да се ценат себеси како посебна личност, а користењето на временската машина ме натера да сфатам дека ми се допаѓа личноста што ја гледав. Секако, тој не беше совршен, но тој беше убав, внимателен и паметен. И ми требаше да градам временска машина за да го видам сето тоа, за да ја видам мојата самодоверба “.Правејќи ја машината за време и видеото преку директните пораки на Твитер. Особено бевме curубопитни за тоа каде го најде времето да го стори тоа и како се чувствуваше за идејата за луѓето што користат изнајмувања како неговите да живеат во минатото. Ова интервју е изменето и кондензирано за јасност.

Дали сте YouTuber со полно работно време? Или ова е нешто што го правите во вашето слободно време? Воопшто не е YouTuber. Направив неколку видеа пред да споделам некои работи што ги создадов и да ги научам луѓето некои работи, но никогаш вакво нешто. Но, идејата за правење на оваа серија започна да ме привлекува и сакав да видам дали можам да живеам според предизвикот. Па јас гледам на ова како пилот! Обично, јас сум само креатор на инди VR /AR, најмногу познат по титула што ја објавив на потрагата по име “КАДЕ МИСЛАТ МИСЛИТЕ’

Но, секогаш сакам да пробам нови работи и да се предизвикувам. Така, го направив ова и си реков дека ако видеото има 100K прегледи и претплатници од 10K, ќе се обидам да го сторам ова цела година. Скоро сме над прагот!Изгледа дека мораше да сториш многу кодирање за да го направиш вашиот проект. Дали имате позадина во кодирањето? Го научив на себе си во последните три години! Но, пред тоа, нула техничка позадина.Дали би рекол дека ова го направи проектот уште поголем предизвик? Ризото : Нешто! Искрено, аспектот на раскажување приказни за мене беше навистина предизвикувачки дел за мене. Како ги комуницирате овие навистина комплицирани идеи на начин што е навистина забавен, лесен за просечната личност за разбирање, а исто така има и вистинска уметничка заслуга / оригиналност? После две години кодирање, доста веќе знаете доволно за да се ослободите од повеќето проблеми ако сте доволно упорни.Па, направивте одлична работа со раскажувањето приказни. Искрено, на почетокот размислував: „Данг е ова долго видео“, но времето минуваше толку брзо додека го гледав! Мислам дека така знаете дека сте создале добра приказна.Благодарам. Јас секогаш сум изненаден од [како] хаотичното производство не покажува хаха. Повеќето од ова видео беше целосно импровизирано, но идните ќе бидат подобри!Па, по гледањето на видеото, разбрав дека градењето на пронаоѓач на меморија е најтешкиот дел од проектот. Дали е тоа точно? Дали тоа беше заради оригиналниот проблем со метаподатоци или затоа што првично не бевте сигурни како да го направите тој дел?Ризото : Ми беше потешко на неколку нивоа. Првенствено затоа што никогаш порано не сум направил ништо со големи количини на податоци, па се чувствуваше како да се преселувам од базенот на децата кон средината на Пацификот. И метаподатоците беа само шлаг на тортата за очај. Комбинирајте ги тие двајца со вознемиреност и имате проблем.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *