Двајца американски астронаути ќе се вратат дома на бродот SpaceX на 2 август

Eкипажот на SpaceX е придружуван со Меѓународната вселенска станица

Двајцата американски астронаути кои стигнаа до Меѓународната вселенска станица (ISS) на бродот со првиот прилагодено американско вселенско летало за скоро една деценија, ќе заминат за Земјата на 1 август, рече во петокот шефот на НАСА.„Сплашдаун е наменет за 2 август. Времето ќе го одведе вистинскиот датум. Останете достојни“, објави твитот администраторот на американската вселенска агенција Jimим Бриденстен.Боб Бехенкен и Даг Харли се соблекоа од Флорида во авионот на SpaceX’s Crew Dragon, на 30 мај, со што станаа првите астронаути кои навлегоа на ISS на бродот со комерцијален вселенски брод, кој е во договор со НАСА.Ова беше прв пат да се придвижува придружниот вселенски брод од Соединетите држави од 2011 година кога заврши програмата за вселенски шатлови.Помеѓу тогаш и оваа мисија, американските астронаути патувале исклучиво на руски ракети.Конечно, Драгон редовно ќе донесе четири астронаути на ISS, од НАСА и партнери во вселенските агенции во Канада, Јапонија, Европа и потенцијално Русија.Ова ќе биде прв пат капсулата „SpaceX“ да го направи патувањето до Земјата со астронаутите, откако успешно го заврши неуспешниот тест-тест минатата година.Willе се распрсне на Атлантикот, како што направија капсулите Аполо во 1960-тите и 1970-тите.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *