TikTok 10.000 работни места во САД за три години

TikTok 10.000 работни места во САД за три години

Компанијата која стои зад апликацијата за кратко видео на Тикток, планира да додаде околу 10.000 работни места во Соединетите држави во текот на следните три години. 

Веста ја објави самата организацијаКомпанијата, која е во сопственост на кинескиот ByteDance, исто така размислува да позиционира едно од своите седишта во Лондон.

TikTok има околу 1.400 вработени во САД, што е за помалку од 500 во јануари годинава, додаде таа.Советникот за продажба на Белата куќа неодамна го именуваше извршниот директор на „TikTok“, Кевин Мејер бидејќи верува дека му помага на Пекинг да собира податоци за американските потрошувачи.Само една недела порано,државниот секретар Мајк Помпео објави дека владата сака да ја забрани популарната апликација во Соединетите држави.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *