Тома Пескије првиот Европеец што влезе во вселената на вселенското летало Space X

Тома Пескије првиот Европеец што влезе во вселената на вселенското летало Space X

Францускиот астронаут Томаш Пескет ќе лета во пролетта 2021 година на својата втора мисија на Меѓународната вселенска станица (ISS), новото вселенско летало „Crew Dragon“ на американската компанија Space X.Следната година ќе лета во капсулата„ Crew Dragon Space X на екипажот„ рече Пескије, член на Европската вселенска агенција, на Твитер.

Тој ќе биде првиот Европеец што патувал на ISS на тој авион.Ќе се симнат во пролетта 2021 година од американскиот вселенски центар „Кенеди“ Флорида.Првото лансирање на вселенското летало на приватната американска група „Space X“ кон ISS овој мај со двајца астронаути од НАСА го означи крајот на рускиот монопол на вселенските летови.Тома Пескије веќе тренира на симулатори во компанија со седиште во Калифорнија.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.