Пристигнува Huawei MatePad 10.8

Huawei MatePad 10.8 наскоро ќе биде претставен

Неодамна дојавувач од Кина објави дека Huawei наскоро ќе претстави таблет под името Huawei MatePad 10.8. Сега изгледа дека оваа објава е многу блиску, бидејќи уредот се појави на JD.com листингот со главните спецификации и цената.

Листингот во меѓувреме отстранет, но не пред да биде креиран скриншот на кој се забележани информациите. MatePad 10.8 će, според наводите, ќе биде претставен на 30. јули, а во продажба ќе се најде од 13. август, по цена од околу 330 долари.

Таблетот ќе пристигне со Kirin 990 чипсет, 6GB RAM и 64GB простор за складирање. Дисплејот од 10,8 инчи поддржува 2K резолуција и има 16:10 однос на страници. Уредот ќе пристигне со поддршка за Wi-Fi 6 конекција.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.