Второто учество на сателитското возење во вселената „SpaceX Starlink“

Второто учество на сателитското возење во вселената „SpaceX Starlink“

 SpaceX се подготвува да ја започне својата следна група на сателити на Starlink во орбитата за постојано растечката широкопојасна Интернет-компанија на компанијата и може да ја гледате во живо преку Интернет. 

Во вторник 18 август ракетата компанија со седиште во Калифорнија ќе лансира 58 сателити „Старлинк“ и три сателити на планетата Земја за Планетата на ракетата „ SpaceX Falcon 9“ од Комплекс 40 лансирање на вселенска станица во воздухопловната станица Кејп Канаверал во Флорида.Компанијата стана првата приватна компанија што ги пушти луѓето во Меѓународната вселенска станица кога нејзината мисија Демо-2 се крена на 30 мај и својата екипа на астронаутите ја врати безбедно на Земјата нешто повеќе од два месеци подоцна на 2 август. 

Ова е втора заедничка мисија на SpaceX со Планет тие претходно лансираа уште еден сет од три мали сателити уште во јуни. 

Starlink,SpaceX ќе обезбеди брз пристап до Интернет за корисниците ширум светот и би требало да има 500-800 сателити на на небото

Тука можете да го гледате во живо преносот на лансирањето.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *