Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопии на македонскиот пазар

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопии на македонскиот пазар

Новите Мatebook лаптопи од Huawei пристигаат и на македонскиот пазар. Huawei Matebook 13, Huawei Matebook D14 и D15 и Huawei Matebook X Pro ќе бидат достапни за купувачите во Македонија.Лаптопи на Huawei во Македонија ќе се движат со цена од 39.999 до 99.999 ден.

Huawei Matebook X Pro е 13.9-инчен лаптоп компјутер кој тежи 1,33 kg.

Matebook 13 како што може да се претпостави и од името е 13 инчен лапотоп. Доаѓа со AMD Ryzen™ 5 3500U процесор, графичка картичка Radeon™ Vega 8.Батеријата од 42Wh што е доволно за 10 часа нормална работа помеѓу полнењата.

Huawei Matebook D14 и D15 се најголеми лаптопи во серијата.Доаѓаат со дисплеј од 15,6 инчи.Батерија е со капацитет од 42Wh.

Трите послаби модели доаѓаат со Windows 10 оперативен систем, а Huawei Matebook X Pro доаѓа со Windows 10 Pro оперативен систем, а останатите модели доаѓаат со Windows 10 Home верзија.

Новите Matebook модели на лаптоп од Huawei во Македонија доаѓаат некаде на крајот на август. Huawei е еден од најпопуларните производители на електронска опрема во Македонија.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *