Samsung ќе го произведува Qualcomm Snapdragon 875

Samsung е еден од најголемите производители на хардвер

Samsung е еден од најголемите производители на хардвер во индустријата и партнери со скоро сите водечки технолошки компании. Малку е познат факт дека компанијата ги создава во своите фабрики популарните врвни процесори за паметни телефони Qualcomm.

На овој начин, покрај сериозниот извор на приход, Samsung добива ексклузивно право да биде првиот што ќе го користи новиот предводник на серијата Qualcomm Snapdragon во своите паметни телефони.

Сега го разбираме следното стратешко партнерство меѓу двете земји, кое ќе го опфати претстојниот водечки процесор на Qualcomm.

Веќе е постигнат договор Samsung да го произведува Snapdragon 875, кој ќе најде место во најатрактивните Android смартфони на пазарот во 2021 година.

Корејскиот производител ги доби сите нарачки и нема да го дели производството на процесорот со друга марка.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *