Alienware’s M15 R3 е подобрен, но конкуренцијата е подобра.

Најтенкиот лаптоп за игри на Alienware за кратко.

Alienware’s M15 R3 е солиден гејмерски лаптоп за воведување или повторно воведување на она што е способна за овие денови компанијата во сопственост на Dell. Ова е големо подобрување во однос на дизајнот на оригиналниот M15 објавен пред неколку години, оттргнувајќи некои тешки LED диоди и аголен дизајн за потенок и пософистициран изглед.

Не ме сфаќај погрешно, ова е сепак лаптоп за игри, облечен во копчиња со задно осветлување, влезови на воздухот во форма на саќе и лента со LED диоди што ги опкружуваат неговите излези на задните вентилатори. Во суштина, тоа е ослабена верзија на хумоген, модуларен Area-51M. Но, тој е создаден за да привлече гејмери ​​кои сакаат малку порафиниран и минимален изглед од она што е познато дека го произведува Alienware. Со ова и поддршката за врвни спецификации како дисплеј со брзина на освежување од 300Hz, Dell покажува дека го искористил она што повеќе играчи го бараат од лаптопот.

Па, некако.

Тука има познати назадувања што треба да ја кренат веѓата ако размислувате за други опции за висока класа. На пример, овој лаптоп (како и неговиот претходник) има RAM меморија залепена на матичната плоча, спречувајќи го да го надградувате во иднина кога ќе почне да се заглавува. А капакот на Alienware од 32 GB кога ја купувате машината е пренизок за стандардите во 2020 година, а камоли за бараните игри што доаѓаат во блиска иднина. Razer’s Blade 15 и MSI GS66 Stealth се обете машини со споредлива цена што ви овозможуваат лесно додавање на поголема меморија и складирање по купувањето – и тие се потенки од M15 R3.

Траењето на батеријата исто така сериозно недостасува. Не е паметно да очекувате некогаш чуда во овој оддел со игри лаптопи, особено за оној со дисплеј со брзина на освежување од 300Hz. Но, дури и кога извршувам задачи за продуктивност со урамнотежено користење на батеријата и намалена осветленост, шест-ќелијните батерии на батеријата од 86Wh за еден час. Гореспоменатиот GS66 Stealth што го прегледав има батерија од 99Wh, и покрај тоа што е потенок лаптоп со дисплеј со брзина на освежување од 300Hz и некои побрзи спецификации, некако успева да трае околу пет часа пред да има потреба од полнење. Помалку бараните конфигурации на R3 веројатно поминуваат подобро (тропањето на брзината на освежување на дисплејот на 60Hz го дуплираше трајноста на батеријата на два часа, но тоа исто така не е ништо добро), но јасно е дека овој лаптоп генерално не е добро прилагоден за употреба во движење .

ALIENWARE M15 R3 (ТЕСТИРАН)
2.6GHz шест-јадрен 10-ти генерал Intel Core i7-10750H
16 GB RAM 2,666MHz (не може да се замени од корисникот)
Nvidia RTX 2070 GDDR6 8GB
1TB PCIe M.2 SSD (заменлив од корисникот)
15,6-инчен FHD 300Hz, sRGB дисплеј од 100 проценти
Димензии: 14,19 х 10,9 х 0,7 – 0,78 инчи, 5,5 фунти (2,5 кг)
Шест-ќелија, 86Wh батерија
240W адаптер за напојување
Една порта Thunderbolt 3 (USB 3.2 Gen 2, DP1.2), две USB Type-A 3.2 Gen 1 порти, HDMI 2.0b, мини дисплеј порта 1.4, читач на microSD картички (UHS-II) и комбиниран аудио приклучок, етернет, приклучок за напојување, приклучок за графички засилувач Alienware
Тастатура со позадинско осветлување RGB
Прецизна допирна површина
1280 x 720 веб-камера
Wi-Fi убиец 6 (802.11ax)
Bluetooth 5.1

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *