Првиот преклопен компјутер во светот сега е достапен по нарачка од Lenovo

Плус, еден куп ThinkBooks.

Lenovo објави ThinkPad каков што не сте го виделе досега: ThinkPad X1 Fold. Размислете за Galaxy Fold на Samsung, но 13-инчен OLED екран на лаптоп. Сега е достапен за нарачка, почнувајќи од 2.499 американски долари.

Идејата е дека можете да го користите Fold како голем таблет кога е целосно расплетен (или поделете го екранот на два соседни дисплеи). Преклопот може да го поткрепите хоризонтално за да го користите како целосна 13-инчна тетратка, со изборна тастатура што се одвојува и штанд за штафелај. Можете да ја преклопите работата на 90 степени, да ја свртите вертикално и да ја користите како минијатурен лаптоп (тастатура со екран на допир се појавува на долната половина). Можете да го свртите хоризонтално и да го користите како книга, со опционален игла. Или можете да ја преклопите целата работа нагоре, и лесно да ја носите наоколу без да ви зафаќа многу простор во торбата.

Што се однесува до другите спецификации, производниот Fold доаѓа со процесори Lakefield на Intel, два USB-C порта и слот за SIM-картичка, 8 GB RAM меморија, до 1TB меморија и батерија од 50Wh. Тежи 2,2 фунти и може да се испорача со поддршка за 5G.

Леново исто така го најави и ThinkPad X1 Nano, што е најлесниот ThinkPad направен досега со 1,99 фунти. Овој ThinkPad се заснова на новата платформа Evo на Intel, што треба да потврди дека лаптопите обезбедуваат долг век на траење на батеријата, брзо полнење и брзо време на вклучување, меѓу другите карактеристики. Ево системите исто така треба да вклучуваат 11-ти генератор на процесори Intel Tiger Lake, Wi-Fi 6 и Thunderbolt 4.

Нано има 13-инчен 2К 16:10 дисплеј (со опции на допир и допир). Lenovo вели дека е со иста висина како 14-инчен екран 16: 9. И тоа доаѓа со голем број безбедносни карактеристики на АИ: може да открие кога одите и да се разбудите, на пример, и да се заклучи кога ќе се оддалечите.

Според спецификациите, Nano доаѓа со 11-та генерација на Intel процесори до i7, до 16 GB RAM меморија, до 1TB простор, батерија од 48Wh, четири микрофони од 360 степени и интегрална графика на Intel’s Xe. Поддржува и 5G и може да работи и Linux покрај Windows 10 Pro.

Нано ќе биде достапен во Q4 од 2020 година, со почеток во 1.399 американски долари.

сто така, Lenovo објави неколку додатоци во својата линија ThinkBook. Предводниците вклучуваат ThinkBook 13s Gen 2 729 американски долари (што е исто така потврдено со Evo), јога ThinkBook 14s $ 879 долари (првиот кабриолет ThinkBook, кој има вградено пенкало) и ThinkBook 15 Gen 2 549 $ (кој доаѓа со вграден -во Bluetooth слушалки). 13-те и 15-те исто така имаат опции за AMD. И двајцата ќе бидат достапни во октомври; јогата доаѓа во ноември.

Исправка: Поранешната верзија на оваа приказна погрешно изјави дека ThinkPad X1 Fold вклучува процесори Tiger Lake. Ажурирано е за да се одрази дека Fold вклучува процесори на Lakefield.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.