Гугл ги забранува изборните реклами по затворањето на избирачките места на 3 ноември.

Компанијата се обидува да ги ограничи дезинформациите за исходот на гласањето.

Google им забранува на рекламодателите да пуштаат реклами поврзани со изборите по денот на изборите. Во е-пошта до огласувачите, компанијата соопшти дека промената се должи на „невидениот“ број на гласови што ќе бидат преброени по 3-ти ноември, како што објави Аксиос.

Додека победникот на претседателските избори во САД честопати се објавуваше на изборната вечер, оваа година се очекува процесот да трае подолго бидејќи повеќе луѓе гласаат по пошта поради пандемијата. Тој прозорец може да им даде на политичките кампањи на Доналд Трамп или eо Бајден шанса да објавуваат реклами предвреме, во кои се тврди победа и шират конфузија во врска со резултатите.

За да се ограничат дезинформациите за резултатот од гласањето, Фејсбук неодамна објави дека ќе блокира реклами од политичките кампањи кои прогласуваат предвремена победа. Компанијата исто така забранува нови политички реклами една недела пред изборите.

Гугл рече дека неговата политика блокира реклами во кои се споменуваат изборите, неговите резултати или кои се насочени кон луѓе врз основа на пребарувања поврзани со изборите, пренесува Axios. Willе се применува на реклами што се прикажуваат преку платформите за рекламирање на компанијата, кои вклучуваат Google Ads и YouTube.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.