Американскиот Сенат ги повикува шефовите на Гугл, Фејсбук и Твитер.

Комитетот за трговија на САД во Сенатот гласаше за покана на главите на Гугл, Фејсбук и Твитер.

Тоа значи дека Сундар Пичаи, Марк Цукерберг и Jackек Дорси се соочуваат со квизови од страна на сенаторите во врска со нивната политика за различни видови содржина.

Еден фокус ќе биде правната заштита што ја уживаат во однос на она што го оставаат и го симнуваат на нивните платформи.

Тие, исто така, веројатно ќе бидат оспорени околу полемиките во врска со приватноста и дезинформациите.

Републиканците и демократите во комитетот изгласаа едногласно да ги повикаат извршните директори.

Сепак, секоја страна веројатно ќе има различни приоритети – при што некои републикански членови зборуваат за наводната цензура на конзервативните ставови на Интернет, додека демократите се фокусираат на конкуренцијата и дезинформациите.

„Никогаш во историјата на човештвото немало таков збир на моќ како што ужива големата технологија денес, со пари и монопол, моќ и срамота што доаѓа со неконтролираната употреба на моќта“, рече републиканскиот сенатор Тед Круз по гласањето.

Поканите следуваат на претходното сослушување во јули кога шефовите на Амазон, Епл, Фејсбук и Гугл сведочеа пред Комитетот на Претставничкиот дом за прашања од конкуренција и тврдења за пристрасност.

Заштитен статус
Во моментов, платформите на социјалните медиуми и другите веб-страници се заштитени од гонење според Дел 230 од Законот за пристојност на комуникациите.

Тоа, всушност, значи дека платформите не се одговорни за она што го објавуваат нивните корисници доколку ги симнат работите откако ќе бидат известени, за разлика од традиционалните издавачи на весници.

Но, заштитата повторно беше фрлена во центарот на вниманието оваа година, откако претседателот Трамп тврди дека таа повеќе не треба да важи доколку социјалните мрежи се занимаваат со „уредничка улога“ – како што е кога Твитер започна да додава предупредувања и етикети на некои од твитовите на претседателот

Ден на пресметка за извршните директори на американските технолошки гиганти
Трамп ќе преземе „голема акција“ против социјалните медиуми
Демократите во Комитетот за трговија првично се спротивставија на употребата на моќта на поканата од страна на нивните републикански колеги, но се предомислија за гласањето во четвртокот, откако беше проширен опсегот на дискусијата.

Демократскиот ривал на Трамп на претстојните избори, Bо Бајден, претходно изјави дека Дел 230 треба да се укине, но од различни причини – она ​​што тој го нарече „пропагирање лаги“.

Тројцата главни извршни директори првично беа поканети да присуствуваат доброволно, но одбија.

Свеж преглед
Свежо покана е последната регулаторна главоболка за технолошките гиганти, кои се соочуваат со голем број критични одлуки од страна на властите во следните недели.

Сослушувањето во јули на Конгресот со компаниите, плус Амазон, се занимаваше со антидоверба, вклучувајќи обвинувања дека намерно ги елиминирале помалите ривали во потрага по доминација на пазарот.

Конгресниот извештај за тој настан се очекува да биде објавен следната недела.

Се разбира дека Министерството за правда на САД разговара со државните јавни обвинители за потенцијален случај против доверба против „Гугл“ во врска со неговите практики – правна постапка што исто така може да започне веќе следната недела.

И слични акции се собираат заедно во странство.

Нацрт-верзијата на претстојниот закон на Европската унија, наводно, забранува технолошки гиганти да даваат повластен третман на своите производи.

Нацртот на законот за дигитални услуги, што го гледаат голем број новини, вели дека големите технолошки „вратари“ можеби ќе мораат да ги споделуваат корисничките податоци со ривалите за да создадат рамномерно поле за игра во некои околности.

И во Кина, новинската агенција Ројтерс известува дека земјата подготвува своја истражна истрага за „Гугл“ преку оперативниот систем Андроид телефон.

Санкциите на САД кон „Хуавеи“ врз основа на национална безбедност создадоа предизвик за компанијата – еден од најголемите светски производители на телефони – кој вели дека следната година ќе започне да го користи сопствениот оперативен систем што не е „Андроид“.

Таа одлука се очекува и овој месец.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.