Alienware има сопствен графички процесор RTX 3080, кој придонесува херци за неговите нови монитори.

Аурора и Ареа-51м добиваат големи опции за освежување, плус три нови монитори.

Кога станува збор за однапред изградени работни површини, јас скоро купив Alienware Aurora неколку пати во текот на годините, бидејќи бесмислената надградувачка шасија и тресок на компанијата беше прилично тешка за да се победи. Сега, Alienware Aurora R11 и R10 Ryzen Edition, исто така, станаа начин да ги натерате Nvidia исклучително тешко да ги пронајдете графичките процесори RTX 3080 и 3090 – и тие се како да немате RTX 3080 или 3090 што сте ги виделе.

Самите Alienware ги измени табличките и ладењето за да бидат пократки од сите картички од серијата RTX 3000 за кои сме слушнале досега, со должина од само 267 mm (10,5 инчи), подобро да се сместат во помали кутии како Aurora R11. Верувале или не, сопствениот RTX 3080 Founder’s Edition на Nvidia е всушност една од најмалите карти на пазарот со должина од 285 mm (11,2 инчи), и ова е уште пократко.
Плус, Alienware вели дека неговото сопствено решение за 10-милиметарска топлинска цевка и комора за пареа, со двојни вентилатори, зазема само 2,5 PCIe слотови. Тој користи стандарден пар 8-пински конектори за напојување, наместо 12-пинскиот кабел на Nvidia.

Се разбира, новите картички не се ефтини, додавајќи 825 долари на основната цена или на Аурора, или дополнителни 1.625 УСД за RTX 3090. Сепак, може да се оддалечите со полн компјутер RTX 3080 за дури 1800 УСД – после додавање на напојување од 1.000 вати. (Dell испраќа 550W PSU стандардно, но Nvidia препорачува 750W или повисока за овие картички.)

Лично, јас би препорачал да потрошите најмалку 2.000 УСД за да бидете сигурни дека добивате 16 GB RAM и солидна состојба и може да испуштам дополнителни 100 УСД за побрз процесор, освен ако не го споите овој компјутер со прилично висок -монитор за резолуција. Јас моментално работам RTX 3080 во апаратура со малку побавен процесор и 1080p екран, и според стандардите, мојот процесор е тој што го задржува рамката.

Говорејќи за екраните, сепак, Alienware има и нов сет што може да ве заинтригира, вклучувајќи три нови монитори за игри и нов 360Hz 1080p панел за лаптопот Area-51m што ќе ве чини дополнителни 150 УСД. (Исто така, потребен е RTX 2060 или подобар; гледаме конфигурации со него дури 2.419,99 УСД).
Во меѓувреме, мониторите Alienware 25 (AW2521H), Alienware 27 (AW2721D) и Alienware 38 (AW3821DW) ќе започнат од 899,99 $, 1099,99 $ и 1899,99 $ соодветно кога ќе пристигнат следниот месец.

Иако нивните големини на екранот треба да бидат прилично очигледни од нивните имиња, тие се одделени со повеќе од огромна површина на пиксели: Alienware 25 е брз монитор за брз IPS G-Sync од 360Hz 1ms со прилично стандардна осветленост и 400 Резолуција од 1080p, додека Alienware 27 има 240Hz, 2560 x 1440 1ms Fast IPS панел со 98 проценти од сериите во боја DCI-P3, G-Sync Ultimate и DisplayHDR 600 сертификати (иако е оценет со типична осветленост од 450 nits, FYI )

Потоа, тука е Alienware 38, 144Hz, 3840 x 1600 1ms брз IPS монитор со закривен екран 2300R, сооднос од 21: 9 и покриеност од 95 проценти DCI-P3, G-Sync Ultimate и истиот DisplayHDR 600 сертификат (и 450- типична осветленост) како Alienware 27. Сите три монитори доаѓаат со пар HDMI 2.0 приклучоци, DisplayPort 1.4 (што ќе треба да го користите за максимална брзина на освежување), опсег со USB 3.2 порти и сензор за амбиентално светло за автоматско прилагодување на осветленоста.

Alienware 25 претходно беше наведен како еден од четирите монитори со 360Hz за поддршка на новата опција на Nvidia, Reflex Latency Analyzer за она што потенцијално може да биде мала предност во е-спортот, и како што предвидовме, тоа не е ефтино.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *