Мајкрософт го носи xCloud на iOS преку Интернет.

Достапно на почетокот на 2021 година.

Мајкрософт работи на „директно решение засновано на прелистувачи“ за да го донесе xCloud на iOS на почетокот на следната година. Извори запознати со плановите на „Мајкрософт“ за „The Verge“ велат дека компанијата развива веб-верзија на xCloud за работа на уреди со „iOS“ и „iPadOS“, заедно со продолжување на својата работа на апликација за која се надева дека на крајот ќе работи и на платформата на „Епл“.

Шефот за игри на Мајкрософт, Фил Спенсер, ја откри работата на компанијата xCloud врз основа на прелистувачи за време на неодамнешниот внатрешен состанок за сите раце. „Апсолутно ќе завршиме на iOS“, рече Спенсер за време на состанокот, истакнувајќи дека „се чувствува добро“ за напредокот на компанијата во iOS. „Endе завршиме на iPhone и iPad со Game Pass.“ Business Insider прво ги објави вестите за веб-верзијата за iOS.

Apple ги блокираше услугите како xCloud и Stadia да работат на iOS уреди преку својата App Store и неодамна им понуди маслиново гранче на овие услуги со некои големи ограничувања. Apple инсистира на тоа дека програмерите мора индивидуално да ги доставуваат своите игри како посебни апликации користејќи ја својата технологија за стриминг. Мајкрософт и Гугл можат слободно да создадат апликација во стилот „каталог“ што ги собира и поврзува сите овие индивидуални апликации.

„Мајкрософт“ не беше импресиониран од пристапот на „Епл“ и потенцијалното лансирање на xCloud на iPhone и iPad беше оставено во неизвесност како резултат. Ние разбираме дека Мајкрософт има за цел рано издание во 2021 година за веб-верзијата на xCloud за уредите на Apple. Оваа верзија на прелистувачот ќе ја заобиколи App Store, исто како што тоа го прави Amazon со својата нова услуга за пренос на игри Луна.

За време на истиот повик за сите раце на „Мајкрософт“, Спенсер разговараше и за плановите на компанијата за xCloud на компјутер. Спенсер го опиша компјутерот како „одлична можност“ и за Game Pass и за стриминг на игри. Мајкрософт сега има за цел да го донесе xCloud на компјутерите со Виндоус 10 во 2021 година. Софтверскиот гигант со месеци тестира верзија за преглед со вработените, а ќе дебитира во одреден момент следната година.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *