Elon Musk, љубител на глупави шеги, вели дека со намалувањето на цената Tesla Model S ќе биде $ 69.420

Милјардер со смисла за хумор на 12-годишно момче.

Извршниот директор на Tesla, Elon Musk, љубител на валкани шеги и шеги со плевел, повторно се врати во тоа. Во средата, Mask објави на Twitter дека Tesla ќе ја намали цената на својот врвен седан, Model S, на 69.420 долари.

Mask рече дека „нараквицата е фрлена“, веројатно повикување на најавата денес од Lucid Motors дека претстојната луксузна електрична лимузина Lucid ER ќе започне од 77.400 долари. Таа верзија на Air би доаѓала со 480 коњски сили и домет од 406 милји со едно полнење. Тоа е околу четири милји повеќе од Model S Long Range Plus, кој неодамна заработи рејтинг на американската агенција за заштита на животната средина од 402 милји.

Тоа е занемарлива разлика, но се чини дека Mask го одржува резултатот. Lucid Motors е управуван од Peter Rawlinson, поранешен главен инженер на Model S, и се чини дека Маск внимателно ги следи различните соопштенија на неговиот поранешен вработен. Ден пред Lucid ER да биде претставен на Air, Mask се огласи на Twitter дека „Rawlinson не го дизајнирал моделот S“ и се чини дека ги минимизира достигнувањата на неговиот ривал. Од своја страна, Rawlinson рече дека неговата цел со Lucid ER е „да го надмине мојот последен, моделот S.“

Намерата на Mask да ја спушти цената на Model S до 69.420 американски долари, сеќавајќи се на други пати, малолетничката смисла за хумор на извршниот директор на Tesla го подобри. Во 2018 година, тој објави на Twitter дека планира да го земе приватниот Tesla по цена од 420 УСД по акција, „финансирањето е обезбедено“. Без повторување на целото искуство, кое детално го документиравме минатата година, Musk плати стрмна цена за тој твит, вклучувајќи го и неговото претседателство со Управниот одбор на Tesla и 20 милиони УСД на Комисијата за хартии од вредност.

Моделот S малку се мачеше кај Tesla. Производителот на автомобили доставува помалку седани Model S бидејќи го насочува вниманието кон помасовниот пазар Model 3 и Model Y. Tesla во последниот квартал испорача 15.200 примероци од Model S и Model X – помалку од 17.400 во истиот период минатата година и помалку од 27.660 возила (14.470 Model S и 13.190 Model X) во третиот квартал од 2018 година.

Model S исто така паѓаше во цената пред твитот на Mask. Верзијата со долг опсег плус отиде од 74.990 до неодамна 71,990 долари, според „Electric“. И нивото на изведбата на перформансите отиде од 94.990 американски долари до сега 91 990 американски долари.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *