Facebook, наводно, го задушил сообраќајот за лево ориентирани страници за вести, вклучувајќи ја и Mother Jones.

Социјалната платформа го смени алгоритмот за вести во 2017 година.

Facebook дизајнираше измени во својот алгоритам за вести во 2017 година за да ја намали видливоста на лево ориентираните страници за вести како Mother Jones на својата платформа, објави Wall Street Journal, а извршниот директор Mark Zuckerberg лично ги одобрил плановите.

Но, директорот за раст и стратегија на Mother Jones, Ben Dreyfuss, напиша дека на повеќе состаноци со раководните лица на Facebook во 2017 и 2018 година, тие го увериле дека додека сообраќајот може да се намали, „не на начин што ја фаворизира или не ја олеснува секоја објава или класа на издавач “

Според WSJ, некои раководители на политиките на Facebook изразија загриженост во 2017 година во врска со неочекуваните промени во алгоритмот на вести, за кои сметаа дека може да имаат поголемо влијание врз десно-наклонетите страници за вести, како што е Daily Wire. Значи, инженерите направија измени во алгоритмот што би имало поголемо влијание врз сообраќајот кон местата со лево наклонетост.

Портпарол на Facebook изјави за Wall Street Journal„Ние не направивме промени со намера да влијаеме на одделни издавачи“.

Во 2019 година, уредниците на Mother Jones напишаа дека страницата забележала голем пад на својата публика на Facebook, што се претвори во загуба од околу 600.000 УСД за 18 месеци. Извршниот директор Monika Bauerlein во петокот објави на Twitter дека тој пад значи дека организацијата не може да пополни позиции или да спроведе некои проекти. Таа додаде дека таа и другите од Mother Jones не мислеа дека страницата е специфично насочена: „една од причините што толку разбеснува е тоа што толку долго инсистирав да му дадам корист на Facebook од сомнежот. Бев убеден дека сме случајна жртва на нивната поширока траекторија, мува на нивното шофершајбна. Но, секогаш е, секогаш полошо “.

Да се ​​каже дека Facebook има затегнат однос со новинскиот бизнис е потценување. Неговиот бизнис со реклами и постојаните измени и дополнувања на вестите имаат директно економско влијание врз индустријата, особено на локалните вести.

Нејзините обиди за партнерство со новинарската индустрија во најголем дел беа спектакуларни неуспеси; имаше Instant Article конкурент на Google AMP и огромен притисок за оригинално видео што резултираше со масовни отпуштања во компаниите за дигитални медиуми. Се испостави дека Facebook ги надувал видеометрите. Во 2016 година, Facebook беше обвинет за анти-конзервативна пристрасност во написите што ги промовираше во делот Trending Topics , што доведе до целосно отстранување на делот и им ја отвори вратата на сите видови сомнителни содржини од неисполнети извори.

Mother Jones, независна непрофитна страница основана во 1976 година, водеше бројни истраги за политичка корупција, приватни затвори и околина. Во септември 2012 година, токму Mother Jones ја објави приказната за забелешките на Mitt Romni за „47 percent“. Видеото покажа дека кандидатот за претседател на ГОП зборува на приватен прибир на средства, велејќи дека 47 проценти од луѓето кои го поддржуваа претседателот Obama не плаќаа данок на доход и ќе го поддржат Obama без оглед на се. Romni рече дека луѓето се „зависни од владата, кои веруваат дека се жртви, кои веруваат дека владата има одговорност да се грижи за нив“. Romni подоцна рече дека неговите коментари се „целосно погрешни“.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *