Facebook ќе го објави резултатот од претседателските избори во известувањата на Facebook и Instagram.

Платформите ќе се потпрат на мнозинството новини за да го остварат повикот.

Facebook планира да го стави името на победникот на претседателските избори во САД на врвот на Facebook и Instagram откако тоа ќе го проектираат мнозинството медиуми, велат од компанијата. Компанијата, исто така, ќе ги обележи објавите на претседателските кандидати со линк до нејзиниот информативен центар за гласање, според портпаролот на Facebook.

Компанијата планира „да го покаже името на кандидатот во известувањата на врвот на Facebook и Instagram кои велат„ Беше проектиран претседателски победник – <името> е предвидениот победник на претседателските избори во САД во 2020 година

Facebook ќе се потпре на „мнозинското мислење од Ројтерс, како и на независните клупи за одлуки во големите медиуми, вклучувајќи ги ABC News, CBS News, Fox News, NBC News, CNN и Associated Press за да утврдат кога е предвиден претседателски победник.

Facebook виде „понеточни тврдења за изборите“ додека пребројувањето на гласовите во неколку клучни држави продолжи во четвртокот, вели Рејнолдс, додавајќи дека многу од тврдењата имаат „низок ангажман“ на својата платформа. „Преземаме дополнителни привремени чекори за кои претходно разговаравме за оваа содржина да не привлекува повеќе луѓе“, вели тој, вклучително и демотација на содржини што нејзините системи ги сметаат за дезинформации и разоткриени тврдења за гласање. Исто така, ја ограничува дистрибуцијата на видеа во живо на Facebook поврзани со изборите.

Facebook претходно објави неколку чекори што ги презема пред 3-ти ноември за да се намали ширењето на дезинформации на своите платформи. Воведе неограничена забрана за политички реклами со седиште во САД од вторникот и ја замрзна продажбата на политички реклами пред изборите, конкретно забранува реклами што лажно тврдат победа. Во четвртокот, Facebook повлече група од 300.000 луѓе наречена „Стоп за кражбата“, поради „загрижувачки повици за насилство од членовите на групата“ и блокираше неколку хаштагови поврзани со неосновани тврдења за изборни измами.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *