Razer Tomahawk – модуларениот компјутер за игри достапен во продажба!

Razer претстави компактен, модуларен гејмерски компјутер наречен Tomahawk, за време на CES претходно оваа година. Со овој компјутер, компанијата сакаше да им даде на гејмерите почеток во процесот на градење на сопствени системи. Иако најавата за компјутерот не се случи за време на планираниот период во првиот квартал од годинава поради проблеми со пандемијата на коронавирусите, сега компјутерот е достапен за купување.

Razer Tomahawk Gaming Desktop има 10-литарско (210 x 150 x 365 mm) куќиште со карактеристичен дизајн на Razer. Куќиштето е изработено од ЦПУ алуминиум, со мат црна завршница. Околу основата има и осветлување на Хром.

Компјутерот е дизајниран базиран на Intel NUC PC, па затоа доаѓа со деветтата генерација на процесори од серијата Intel Intel (Core i9-9980HK). Исто така, има простор и за мал графички процесор, со големина до 320 x 140 mm. Ова значи дека може да се конфигурира со моделот Nvidia GeForce RTX 3080.

Razer Tomahawk Gaming Desktop има напојување од 750W, 16 GB DDR4 меморија, 512 GB SSD и 2TB HDD. Постојат 2 порти на Thunderbolt, четири приклучоци USB 3.2 Gen 2 Type-A, два гигабитни етернет приклучоци и 3,5 мм приклучоци.

Компјутерот е достапен по почетна цена од 2.400 американски долари, што доаѓа со неисполнет слот PCIe во кој може да се вметне графички процесор по желба. Со цена од 3.200 долари, достапна е верзија на Razer Tomahawk PC со графичка картичка RTX 3080.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.