Најавен е датумот на објавување на Intel Rocket Lake-S процесорите!

Датумот на објавување е најавен за процесорите Intel Rocket Lake-S на 11-та генерација.

Intel конечно ја објави очекуваната најава за процесорите на Rocket Lake 11-та генерација. Соодветно на тоа, датумот на објавување на процесорите Intel Rocket Lake-S ќе биде 30 март. Претходно, Intel го одложи објавувањето на семејството на процесори за десктоп, како резултат на ненамерната листа на трговците на мало.

Исто така, треба да се напомене дека уредникот на HardwareLuxx, Андреас Шилинг објави на Твитер за датумот на укинување на ембаргото.

На овогодинешниот настан CES, Intel го покажа моделот Core i9-11900K од семејството Rocket Lake-S, со основна брзина на часовникот од 3,5 GHz со 8 јадра, 16 нишки и 5,3 GHz турбо брзина. Овој процесор може да поддржува меморија DDR4-3200 и до 20 ленти PCIe 4.0. Иако Rocket Lake-S го користи LGA 1200 приклучокот како Comet Lake-S, му треба понов чипсет или ажурирање на фирмверот на некои постари приклучоци.

Intel, AMD Ryzen 9 5900X од процесорот Core i9-11900K 8 проценти во Тотална војна: Три кралства (DX11, висок 1080p), 5 проценти во Gears of War 5 (1080p ултра), Metro Exodus (висок 1080p) 5 проценти, Cyberpunk 2077 година (висок 1080p) 4 проценти, чувари: легија (ултра 1080p) 4 проценти, далеку крик: нова зора (ултра 1080p) 3 проценти и убиец на верата: Valhalla (многу висок 1080p) 2 проценти.

За да дознаеме повеќе за Rocket Lake-S, треба да почекаме до крајот на март, како што споменавме на почетокот.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *