Нов бран на измами на Twitter! Преземени многу профили на познати луѓе!

Проверените сметки на многу познати имиња на Твитер беа преземени од малициозни луѓе и беа направени измамнички објави од овие сметки. Објави, во кои се наведува дека се собрани донации, ги насочувале корисниците на веб-страница.

Покрај доброто што ни го нуди, интернетот може да биде домаќин и на многу лоши ситуации. Еден од нив се бесконечните измамници. Ако се сеќавате, врвот на оваа ситуација го видовме во јули 2020 година. „Киднапирани“ се сметки на Твитер на имиња како Елон Маск, Бил Гејтс и Џеф Безос, а од овие сметки беше побарано Bitcoin со ветување за двојно враќање.

Денес, нови измамници, чија главна цел е иста, кои сакаа неправедно да заработат пари, следеа сличен метод. Колку што можеме да откриеме досега, малициозни лица кои успеале да фатат неколку проверени сметки на Твитер, објавија некои веб-страници во своите објави и тврдеа дека тие донирале таму.

Колку што го видовме овој напис, водителката на ABC News essесика Хармсен, водителката на NITV News Натали Ахмат и кошаркарот Адрејан Пејн, пејачката Нена, бејзбол играчот Тејлор Џејмс Снајдер и многу познати имиња кои беа хакирани на Twitter. Вклучува проверени сметки.

Покрај тоа, измамниците ги сменија имињата на некои од овие сметки како „T E S L A“ и го ставија логото на Tesla на нивните профилни фотографии. Овие сметки, кои станаа многу убедливи со проверените ознаки на сметките, по некое време ги вратија своите оригинални имиња. Покрај тоа, Твитер ги отстрани фотографиите на профилот на Твитер на сметките и споделените твитови.

Иако не знаеме колку е голем или кога ќе заврши настанот, добро е да бидете скептични во однос на која сметка треба да верувате за време на овој процес. Исто така, од голема важност е да не пристапувате до веб-страниците обезбедени од измамници. Бидејќи овие страници некако можат да ги зафаќаат вашите информации од вашиот интернет прелистувач или директно од вашиот компјутер.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *