Најавен XPG XENIA Xe, ultrabook со сертификат на Intel Evo!

Дизајниран од XPG за професионалци кои не сакаат да прават компромиси за забава, XENIA Xe е крајно наметлив во однос на слабоста, леснотијата и перформансите.

Произведувајќи готови системи, компоненти и периферни уреди за гејмери, еспортови и технолошки ентузијасти, XPG го претстави новиот модел на лаптоп за игри и стил на живот XENIA Xe. Дизајниран во соработка со Intel, сертифицираниот производ EVO man успева да вклопи систем со високи перформанси во неговото лесно тело од 15,6 ”.

Зачудувачки изглед, високи перформанси

XPG XENIA Xe, кој има исклучително стилски и модерен дизајн, има алуминиумско тело со дебелина од само 14,9 мм и тежина од 1,65 кг. Развиен со Intel, производот користи 11-та генерација на процесори на компанијата Core ™ i5-1135G7 или Core ™ i7-1165G7, како и графички Intel® Iris® Xe. GAMMIX S50 Lite, PCIe Gen4 M.2 SSD со високи перформанси на XPG, се користи во просторот за складирање и содржи до 16 GB меморија LPDDR4x 4266MHz. На страната на XENIA Xe, свртена кон корисникот, има 15,6-инчен екран на допир со 1080p Full HD резолуција, кој нуди голема осветленост и мала потрошувачка на енергија.

Алекс Јин, генерален директор на XPG, коментираше за новиот производ на марката: „Ние сме многу возбудени да им го претставиме нашиот нов XPG XENIA Xe лаптоп за игри на гејмерите. XENIA Xe ги зближува гејмерите со најновите технологии на Intel. Додека го дизајниравме овој модел, помисливме на корисници кои бараат уред со едноставен дизајн што може да се користи во секојдневниот живот и систем што може да се користи за задачи како што се играње игри и производство на содржина што не е со голем интензитет. Додека ги правевме овие, оставивме простор и за идните додатоци на хардверот “.

Кристенсен, генерален директор на Групацијата на производи за Intel Systems, рече: „Ние сме задоволни што работиме со XPG на првите тенки и лесни модели на лаптоп со игри. Како резултат на нашата соработка, XENIA Xe, со врвен дизајн, напојуван од процесорите на 11-та генерација на Intel и SSD-ата PCIe Gen4 на XPG, нуди едно од најдобрите искуства во платформата Intel EVO! “

Сертифицирана изведба на Intel® EVO
Користејќи ги процесорите и графичките процесори со високи перформанси на Intel, ултрабук XPG XENIA Xe целосно ги исполнува барањата на платформата EVO на Интел, благодарение на GAMMIX S50 Lite PCIe 4 SSD и неговата RAM меморија 4266MHz LPDDR4x, што ретко се наоѓа во другите производи во својата класа.

Во овој контекст, производот има траење на батеријата до 16 часа, поддршка за брзо полнење, брзо будење и најавување на Windows за една секунда, ултра-брза Thunderbolt ™ 4 конекција, безжична врска Intel Wi-Fi 6, Hi-Fi звучници и широк спектар на микрофони и инфрацрвени зраци. Вклучува многу технологии, како што се веб-камери.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.