Samsung вели дека серијата Galaxy S22 е одложена поради прекумерна побарувачка

Samsung пред неколку дена ја претстави својата нова предводничка серија – Samsung Galaxy S22. Беа претставени три модели – Samsung Galaxy S22, Samsung Galaxy S22 + и Samsung Galaxy S22 Ultra. Се чини дека оваа серија веќе се соочува со проблеми.

Samsung е 09.02.2022 година. Тој започна со преднарачки за триото Galaxy S22, а јужнокорејската компанија тогаш соопшти дека телефоните ќе пристигнат на 25 февруари, за оние кои однапред ќе нарачаат, но се чини дека нема сите да имаат таква среќа.

Имено, Samsung се соочува со големи проблеми при испораката на моделот Samsung Galaxy S22. Од Samsung, меѓу другото, за PCMag изјавија дека се благодарни за возбудата на клиентите во врска со новата серија Galaxy S22 и дека интересот за него е на врвот, а бројот на преднарачки ги надминува очекувањата на компанијата. Оттаму додаваат дека поради овие проблеми, односно преголемиот интерес за телефони, ќе има доцнења во испораката на телефоните во зависност од пазарот, моделот, бојата и слично, па затоа побараа од клиентите трпение и разбирање.

На официјалната веб-страница на Самсунг стои дека доколку некој денеска нарача телефон Галакси С22 или Галакси С22 Плус, ќе ги добие на 4 март, додека ексклузивните бои на телефонот ќе потраат уште подолго.

Amazon и Best Buy продолжуваат да прифаќаат нарачки однапред, но не откриваат информации за тоа кога телефоните би можеле да им бидат доставени на клиентите.

За потсетување, Samsung Galaxy S22 и Galaxy S22 + се достапни во четири бои – црна, крем, сина и виолетова, додека Galaxy S22 Ultra е достапен во црна, црвена и сина боја.

Почетната цена на телефонот Samsung Galaxy S22 во Европа е 850 евра, додека почетната цена на телефонот Samsung Galaxy S22 + е 1050 евра. Samsung Galaxy S22 Ultra во Европа чини 1250 евра и до 1650 евра.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *