Шефот на Твитер му одговори на Маск со низа твитови

Во серија твитови, шефот на Твитер, Параг Агравал, ги бранеше проценките на компанијата дека спам и лажни сметки сочинуваат помалку од пет проценти од корисниците. Американскиот милијардер Илон Маск, кој е во процес на купување на Твитер, на тоа одговори со емотикон на уморно лице и го повтори своето тврдење дека Твитер ја потценил таа бројка.

Аналитичарите веруваат дека најбогатиот човек на светот можеби бара начини повторно да преговара за цената или да се откаже, пишува Би-Би-Си. Ваквите мислења дополнително ги „загреа“ самиот Маск во понеделникот, велејќи дека не е исклучен договор за пониска цена и дека спам сметките може да бидат четири пати повисоки од она што го тврди Твитер.

Агравал ги брани тврдењата на Твитер и е подготвен, како што рече, да разговара за тоа користејќи „датуми, факти и контекст“. Според него, компанијата користела комбинација од јавни и приватни податоци за да утврди кои нарачки биле правилни, прегледувајќи ги случајните примероци на секои неколку месеци.

Тој изјави дека Твитер суспендирал околу 500.000 сомнителни сметки и заклучил милиони. Твитер ги сподели своите податоци со Маск минатата недела, додаде Агравал. Со нетрпение очекуваме да продолжиме да разговараме со него, со сите вас“, рече шефот на Твитер.

Маск минатата недела изјави дека го одложил договорот за купување на Твитер вреден 44 милијарди долари додека не добие информации што го поддржуваат фактот дека спам и лажни сметки всушност сочинуваат помалку од пет проценти од корисниците. Тој исто така истакна дека се уште е заинтересиран за купување на Твитер.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.