Официјално: Auf Wiedersehen Opel Insignia

Opel официјално објави дека ќе го прекине производството на својата лимузина Insignia до крајот на годината.

Ова не треба да не чуди, бидејќи времето на непремиум лимузините дефинитивно изминува. Ford го прекина производството на Mondeo, VW повеќе не ја произведува лимузината Passat, а Mazda го „исклучи“ и моделот Mazda6.

Како што е наведено во Opel, откажувањето на Insignia и неговата неелектрифицирана платформа всушност фаворизира побрзо зголемување на производството на новата Astra.

Сепак, беше најавен наследникот на седанот, но секако како целосно електричен модел и најверојатно како кросовер. Нешто слично веќе е направено со новиот Citroen C5 (C5-X) кој сега е автомобил со поголемо растојание од тлото.

Ќе видиме што ќе донесе иднината бидејќи Stellantis, кој исто така е сопственик на Opel, има уште неколку седани во своето портфолио, меѓу нив Alfa Romeo Giulia и Peugeot 508.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *