Роверот на НАСА снимил нешто необично на Марс. Сега го нема!

Објект кој изгледа како сноп конец, или како што интернетот го нарекува „нудла“, што јавноста го виде на сликите направени од Mars Perseverance Rover на НАСА претходно овој месец – одеднаш исчезна.

Објектот може јасно да се види на сликите од 12 јули направени од десната камера за избегнување опасност (Hazcam).

Само четири дена подоцна, предметот исчезнал.

Сепак, научниците веруваат дека објектот најверојатно е од копнено потекло.

Иако НАСА допрва треба официјално да го потврди ова, портпаролот на мисијата во Лабораторијата за млазен погон на НАСА (JPL) изјави за АФП дека сè уште „се расправа од каде потекнува, но има шпекулации дека се работи за парче јаже од падобран или од системот за слетување што го спушта роверот на земја“.

„Ве молиме имајте предвид дека немаме потврда дека е едното или другото“, додаде портпаролот.

 

Вселенско ѓубре

Интересно е што портпаролот на JPL изјави за Си-Ен-Ен дека можеби таму бил разнесен од ветерот на Марс.

Веројатно ќе видиме повеќе ѓубре на НАСА оставено на површината на Марс. Во април, на пример, Perseverance забележа свој падобран во марсовската пустина откако се врати во близина на местото на слетување.

Потоа, во јуни, роверот твитна дека „тимот забележал нешто неочекувано“, што се покажало дека е „парче термално ќебе за кое тие мислат дека можеби дошло од фазата на спуштање“.

Накратко, вселенското ѓубре не само што ја загадува орбитата на Земјата – сега можете дури и да најдете фрлени отпадоци на површината на другите планети.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *