Маск: Направивме над 3 милиони електрични автомобили

Од нив, милион возила во фабриката во Шангај.

 

Компанијата Тесла досега има произведено повеќе од три милиони автомобили, од кои една третина во Кина, објави во неделата извршниот директор Илон Маск.

„Честитки до фабриката Гига во Шангај што го направи нивниот милионити автомобил! Вкупното глобално производство на Тесла сега е над 3 милиони“, напиша Маск на Твитер.

Изградбата на фабриката Тесла во Шангај започна во 2018 година, но во последните години фабриката е затворена и други проблеми поради пандемијата на коронавирус, пишува Инвеститор.

Тесла произведе 258.000 возила во вториот квартал, што е за 15% помалку од 305.000 возила произведени од јануари до март. И покрај ова, компанијата објави дека јуни бил најпродуктивниот месец во историјата.

За споредба, Toyota произведе 8,57 милиони возила ширум светот во 2021 година.

Маск предвиде рекордно производство во втората половина од годината, а Tesla се држи до својот план од 50% просечен годишен раст на продажбата на возила.

Патем, акциите на Tesla се намалени за околу 25% во текот на 2022 година, од година до денес.

 

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *