Маск на Г20 како Волшебникот од Оз: Вонземјани, длабоки тунели, транспорт на ракети

Elon Musk, Tesla Inc. CEO, is seen on the screen as he speaks virtually during the B20 Summit, ahead of the G20 leaders’ summit, in Nusa Dua, Bali, Indonesia, November 14, 2022. REUTERS/Willy Kurniawan

Седејќи во мракот, облечен во традиционална индонезиска батик кошула и опкружен со свеќи, Илон Маск понуди визија за иднината која вклучува вонземјани, длабоки тунели и ракетен транспорт.

 

Сопственикот на Твитер преку видео-врска разговараше со деловните лидери во Бали на маргините на самитот на Г-20, со само лицето и рацете видливи на инаку црна позадина.

„Изгубивме струја три минути пред овој повик. Затоа сум целосно во темнина“, му рекол тој на индонезискиот тајкун-модератор Анинди Бакрие.

 

Маск беше прашан зошто не отпатува на тропскиот остров, а новиот шеф на Твитер се пошегува дека неговиот „оптовареност во последно време е доста зголемен“ откако го презеде гигантот од социјалните мрежи.

Тој не кажа многу за неговата контроверзна аквизиција, која вклучуваше отпуштање на илјадници вработени и воведување такса за верификација. Тој поддржа повеќе видеа на Твитер и напори за монетизација на содржините за создавачите.

Наместо тоа, разговорот се претвори во тунели ископани длабоко под земја за да се борат против метежот, патување со ракети низ светот за помалку од еден час и откривање на вонземски живот во вселената.

„Можеме да најдеме вонземски цивилизации или да откриеме цивилизации кои постоеле пред милиони години“, рече тој.

„Мислам дека тоа би било неверојатно интересно, да одиме таму и да ја истражиме галаксијата“, додаде тој.

Извршниот директор на Tesla, производителот на електрични автомобили, потоа зборуваше за предностите на тунелите во однос на летечките автомобили во борбата против сообраќајниот метеж.

„Електричните возила и тунелите се апсолутно одговор на најлошиот можен метеж во кој било град, бидејќи можете да одите длабоко колку што сакате додека не се расчисти метежот“, рече тој.

Освен неговиот поглед на иднината на Индонезија како земја во развој, разговорот најмногу се фокусираше на неговиот чуден и смел поглед на иднината на Земјата.

Џакарта го повика Маск да ја користи Индонезија како место за лансирање на неговата ракета SpaceX, наведувајќи ги придобивките од екваторијалната локација.

Но, Маск рече дека сака да види ракетни платформи ширум светот кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат „на целата друга страна на светот“ со брзина 20 пати поголема од брзината на звукот.

„Мислам дека навистина би го отворил светот ако можете да патувате каде било во светот за помалку од еден час“, рече тој.

Но, и покрај сите негови смели соништа за иднината, претприемачот кој се занимава со електрична енергија, вселенски откритија и социјални мрежи, не можеше да го сокрие фактот дека се забавува со тоа што дури и тој е подложен на енергетските каприци на планетата.

„Само што го гледам ова видео, толку е бизарно: седам овде во мракот опкружен со свеќи. Тоа е најсмешното нешто“, изјави Маск.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *