Серијата Samsung Galaxy S23 ќе користи изменета верзија на најмоќен чипсет

Изменетата верзија на чипсетот Snapdragon 8 Gen 2, наводно, ќе биде произведена од TSMC и треба да пристигне со повисоко јадро на часовникот и подобра оптимизација за телефоните на Samsung.

Samsung ќе ја претстави серијата на телефони Galaxy S23 на 1 февруари на својот настан Galaxy Unpacked. Иако веќе се познати многу информации, вклучувајќи го и фактот дека сите три модели ќе бидат придвижувани од чипот Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, се појави еден необичен детал.

Имено, целата серија Galaxy S23 треба да користи модифицирана верзија на најсилниот чипсет на Qualcomm. Според документацијата до која дојде 9to5Google, S23, S23+ и S23 Ultra ќе користат „Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy“. Според тоа, тоа е чипсет направен исклучиво за телефони Galaxy, за кој се вели дека стои зад TSMC.

 

Додека обичниот Snapdragon 8 Gen 2 има основно Arm Cortex-X3 јадро со такт на 3,2 GHz, модифицираната верзија на чипот за телефоните Galaxy ќе има поголема брзина на часовникот од 3,36 GHz. Останатите карактеристики би требало да останат исти, но дефинитивно се очекува подобра оптимизација за телефоните на Samsung.

Да потсетиме, во ноември, Qualcomm го претстави својот најсилен чипсет досега, Snapdragon 8 Gen 2, кој ќе го најде своето место во многу од водечките телефони оваа година.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *