Xiaomi 13 Ultra пристигнува во Европа – еве колку ќе чини

Xiaomi 13 Ultra на европскиот пазар ќе чини околу 100 евра повеќе од телефонот Galaxy S23 Ultra на Samsung. Дали кинескиот производител ќе го доживее истиот успех во Европа како и неговиот јужнокорејски конкурент, останува да видиме.

 

Иако минатогодишниот Ultra модел на Xiaomi не беше достапен за купување надвор од Кина, тоа нема да биде случај со овогодинешниот телефон 13 Ultra. Но, цената што корисниците во Европа ќе треба да ја платат за моментално најсилниот телефон од кинески производител ќе биде повеќе од разумна. Станува збор, имено, за сума од 1.499 евра.

„Можам да ја потврдам цената од 1.499 евра за телефонот Xiaomi 13 Ultra во Европа. Телефонот доаѓа со 12 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија“, напиша познатиот советник Шан Агарвал на Твитер.

 

Тој, инаку, е за околу 100 евра поскап од телефонот Samsung Galaxy S23 Ultra во истата конфигурација, но треба да се напомене дека Xiaomi нуди и полнач од 90W и заштитна маска со својот телефон. За потсетување, почетната верзија на телефонот Xiaomi 13 Ultra во Кина чини околу 795 евра.

 

Заедно со високата цена одат врвните спецификации. Xiaomi 13 Ultra има процесор Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 6,73-инчен AMOLED екран со резолуција од 3200 x 1440 пиксели и приспособлива брзина на освежување до 120 Hz, батерија од 5.000 mAh со поддршка за полнење од 50 W и 90W. безжично полнење.

Најголемата предност на телефонот секако се четирите сензори за камера, сместени под еден вид стаклена купола, односно Vario-Summicron леќата на компанијата Leica.

 

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *