ВИДЕО: 408 км на час со електричен мотор.

Повеќекратниот светски шампион во мотоциклизам Масимилијано Макс Бијаџи достигна брзина од 408 км на час со електричен мотор со ладење на сув мраз.

Макс Бијаџи и дизајнерот на електричен мотоцикл, Воксан, со седиште во Монако, сопственост на групацијата Вентури, во одличен (и брз) стил ја прославија 20-годишнината од постоењето на Вентури.

Возејќи електричен мотоцикл наречен Воксан Вотман, Бијаџи постави дури 11 светски рекорди на пистата на аеродромот Шаторо во Франција, вклучувајќи максимална брзина од две тркала за електрични мотоцикли, што сега е 408 км на час, како што можете да видите на овој Видео.

Сите овие одлични рекорди вклучуваат возење четвртина милја при стартување и „летање“ при стартување, возење еден километар со и без аеродинамично тело, возење една милја и возење повеќе од 3 километри во кои беше постигната рекордна брзина од 409 километри / час, Макс постигна со помош на мотоцикл со електромотор со трајни магнети од 270 kW или 367 коњски сили, литиум-јонска батерија од 15 kWh и течно ладење со вода и CO2. Моторот тежи 300 кг, а самата батерија тежи прилично 140 кг.

За разлика од другите мотоцикли, Воксан Ватман нема конвенционален систем за ладење. За да се спречи прегревање, течноста присутна во системот се лади со сув мраз (јаглерод диоксид компресиран во цврста состојба што не станува вода кога се топи), ставена во форма на стап во контејнер ставен под седиштето. Оладената течност потоа се пумпа преку систем за ладење (коло) што поминува низ срцето на погонскиот склоп.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments