63-годишниот кинески мајсторски столар влијателен на YouTube

Традиционалните вештини за столарија 63-годишен кинески дедо ги воодушевуваат десетици милиони гледачи преку Интернет, бидејќи тој создава дрвени предмети без лепак, завртки или нокти.

Кинескиот господар столар, Ванг Довен, познат како „Гранда Аму“ на Јутјуб, е наречен денешен ден Лу Бан, познат кинески структурен инженер за време на династијата ouоу, благодарение на неговото огромно знаење за столарија. Неговото најпопуларно видео, кое го покажува како прави фантастичен дрвен лак мост, стана вирално на платформата, освојувајќи повеќе од 42 милиони прегледи.

Дедо Аму следи античка кинеска хипотеза и тенонска техника, што значи дека во целиот процес на градење на лакотниот мост не се вклучени нокти или лепак.

Дедо Аму исто така има направено неколку дрвени играчки за својот внук користејќи ја истата техника. Тој создаде преклопен стол, што личеше на кинескиот павилјон од Шангајскиот изложба во 2010 година. „Блок од дрво се претвора во столица. Гениј“, коментира корисник на ЈуТјуб по име Реј Реј под видеото.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments