8 најбогати луѓе во светот-кои се тие?

8 најбогати луѓе во светот-кои се тие?

Постојат многу богати луѓе во светот.Можеби тие сочинуваат мал процент од целата популација.Населението на земјата е 1,5 милијарди луѓе и да речеме дека богатите зафаќаат само 1% а тоа се уште 75 милиони луѓе.Кои се овие луѓе?Веројатно веднаш размислувате за Холивуд или како неодамнешни милијардери како Ким Кардашијан но не сте во право.Тоа се луѓе кои поседуваат неколку милиони.Најбогатите луѓе во светот вреди повеќе од тоа.Направив едно истаржување па ајде да ги погледнеме 10 најбогати луѓе во светот.Тоа се:

1. Jeff Bezos – 176 милијарди долари 

2. Bernard Arnault – 113.2 милијарди долари 

3. Bill Gates – 112.8 милијарди долари 

4. Warren Buffett -72.2 милијарди долари 

5. Mukesh Ambani – 71.2 милијарди долари 

6. Mark Zuckerberg – 89.2 милијарди долари 

7. Elon Musk – 69.2 милијарди долари 

8. Larry Page – 67.8 милијарди долари 

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments