Adobe додава повеќе креативни алатки на производите.

An Adobe Systems Inc software box is seen in Los Angeles, California, U.S., March 13, 2017. REUTERS/Lucy Nicholson

Покрај новите функции како што се Neural Filters in Photoshop, Adobe објави големи ажурирања на своите водечки апликации вклучувајќи Lightroom, Premiere Pro и Illustrator.

Adobe во вторникот ги претстави новите функции преку своите апликации и услуги Creative Cloud, бидејќи се чини дека ќе им понуди повеќе алатки за креативност на луѓето. Говорејќи на годишната Adobe MAX – Конференција за креативност, извршниот директор на Adobe, Шантану Нарајен, рече дека овогодинешниот настан ја покажува моќта на дигиталната.

“Колку година беше предизвикувачка. Глобалната пандемија предизвика огромен стрес … Изолацијата што ја доживуваме ја нагласува потребата за човечка врска. Тековните трагични дела на расна неправда нè потсетуваат на долгиот пат пред да создадеме еднаков свет за сите

Екстремните услови на животната средина го означуваат силното влијание на климатските промени “, рече тој. Тој додаде дека додека луѓето трпат невидени околности, овие времиња на проба исто така” осветлија дека креативноста никогаш не била поважна “.” … креативноста нè поврзува, ни овозможува нè учиме, нè охрабрува да зборуваме и ни дава начин да се справиме.

Го видовме насекаде оваа година … Нашата мисија да го смениме светот преку дигитални искуства никогаш не била порелевантна или посмислена. Создавањето содржина и потрошувачката експлодираат на секој уред “, рече тој. Нарајен рече дека компанијата ја развива креативноста со својот Adobe Creative Cloud, бидејќи документите стануваат клучни за деловниот континуитет во денешното далечинско работно опкружување. Во прилог на новите функции како што се Neural Filters in Photoshop, компанијата објави големи ажурирања на своите водечки апликации, вклучувајќи Lightroom, Premiere Pro и Illustrator.

Adobe исто така ја истакна својата заложба за забрзување на развојот на апликации за мобилни и повеќе површини, со официјалното претставување на Adobe Illustrator на iPad и Adobe Fresco на iPhone. Дополнително, компанијата претстави прототип на алатка за припишување на дигитална содржина што ќе дебитира во рамките на Фотошоп и Беханс, како дел од нејзината иницијатива за автентичност на содржината. „Светот како што знаевме се смени оваа година.

Креаторите, без разлика дали се индивидуални, мали и средни претпријатија, претпријатија и образовни институции, сите се снаоѓаат во светот на далечинска работа, виртуелна соработка и учење на далечина “, рече Adobe India VP – Производи Шанмуг Натарајан. Со објавувањето на Creative Cloud на MAX оваа година, Adobe е решавање на развојот на потребите на сите креатори и нивно оспособување да се поврзат и да соработуваат непречено со другите, да ослободат нови форми на создавање, да ја забрзаат нивната продуктивност и да ги израмнат своите вештини, додаде тој.

Натарајан рече дека тимот од Индија придонел за широк спектар на врвни карактеристики и прилики на виртуелниот MAX оваа година. „Специјално сме возбудени што сме стратешки дел од лансирањето на Illustrator на iPad, што напредува во нашата мисија за обезбедување на непречено корисничко искуство низ уредите и платформите.

Исто така, задоволни сме што игравме значајна улога во ширењето на ажурирањата на нашите водечки производи „Криејтив облак“, вклучувајќи ги Lightroom, CC Desktop и InDesign “, додаде тој.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments