Акциите на Hyundai скокаат дури 10%

Акциите на Hyundai скокаат дури 10%

Акциите на Hyundai Motor Co во понеделникот скокнаа за дури 10,2% на својата највисока цена од мај 2018 година, откако производителот на автомобили соопшти дека ќе создаде семејство на електрични возила од марката Ioniq како што има за цел да стане третиот по големина производител до 2025 година.

Од индивидуална табличка за возила до марката ќе ја поддржи нејзината цел да фати 10% од глобалната продажба во рок од пет години.Акциите на Hyundai достигнаа колку што 136,47 американски долари на поширокиот пазар. Со започнувањето на новиот бренд за семејство EV акциите на Hyundai Motor денес се зголемуваат.Лидерот на Hyundai Motor Group, Еусун Чунг минатиот месец изјави дека Hyundai Motor и Kia Motors имаат за цел да продадат  1 милион електрични возила управувани од батерии во 2025 година.

Почнувајќи од почетокот на 2021 година Hyundai  ќе воведе три сите електрични модели под брендот Ioniq.Тие вклучуваат Ioniq 5среден кросовер базиран на концептот Hyundai 45 за 2019 година; во 2022 година седанот „Јоник 6“; и во почетокот на 2024 година Ioniq 7 голем кросовер.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments