Alienware ќе ги користи Cherry MX – инспирираните копчиња од DeLorean на нивните лаптопи!

Alienware ги карактеризира клучевите Cherry MX инспирирани од DeLorean на своите нови лаптопи.

Alienware ја претстави својата тригодишна соработка со Cherry MX во јануари со видео во кое се појавува DeLorean, легендарниот автомобил на Back to the Future. Проектот го доби името Проект X. Сега, се појави првиот лаптоп компјутер, плод на ова партнерство.

DeLorean врската се инспирира од крилата на галебите. За ултра-низок профил прекинувачите Cherry MX се вели дека користат дводелна структура на тастатурата и систем за контакт со вкрстена точка врз основа на злато, кој обезбедува апсолутна прецизност и тастатура без татнеж. Копчињата се со вкупна големина од 3,5 мм. Исто така, MX е многу помал од прекинувачите со низок профил (11,9 mm) и се квалификува позитивно помал од оригиналниот MX од 18,5 mm.

Копчињата нудат 1,8мм патување и 0,8мм точка на активирање. Додека точките на притисок се 0,3 mm, потребни се 65 g за да се активираат. Ветени се 15 милиони тастатури по клуч. Покрај тоа, постои механизам за самочистење што придонесува за неговиот животен век. Другите детали вклучуваат позадинско осветлување на RGB за еден клуч, целосно вклучување со N-копче и карактеристики против-призвук.

Овие клучеви се нудат меѓу новите опции за конфигурација за лаптопите m15 R4 и m17 R4. Лаптопите се карактеризираат со 10-та генерација на процесор Intel и NVIDIA GeForce RTX 3080 GPU. M15 R4 започнува од 1.799 долари, а m17 R4 започнува од 1.899 долари. Cherry MX механичките клучеви значат дополнителни 150 долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments