Alphabet и дронот со соларен погон на SoftBank овозможуваат прва врска LTE.

Претворање на автономни беспилотни летала во подвижни мобилни кули.

Воздушните мобилни кули имаат голем број на предности во однос на нивните копнени браќа. Тие можат да опфаќаат поголема географска област и да бидат преместени таму каде што се потребни. Но, додека концептот е стар, технологијата е сè уште во фаза на развој.

Денес, сепак, матичната компанија на Google, Alphabet и јапонскиот технолошки гигант SoftBank, објавија мала пресвртница во нивните напори да ги направат кулите со летачки ќелии, реализирајќи стабилна врска LTE од дрон со соларен погон висок 62.000 стапки во стратосферата. Тоа беше доволно добра врска за поддршка на меѓународен видео повик, со учесници од Јапонија и Америка, вклучувајќи го и Винт Церф, еден од „татковците на Интернет“.

Тестот е дел од партнерството помеѓу Alphabet’s Loon и SoftBank’s HAPSMobile, кое беше најавено за прв пат во април 2019 година. Loon, кој е најпознат по своите кули со ќелии базирани на балони, обезбедува товар на комуникациите, додека HAPSMobile го гради авионот.

Воздушните мобилни кули имаат голем број на предности во однос на нивните копнени браќа. Тие можат да опфаќаат поголема географска област и да бидат преместени таму каде што се потребни. Но, додека концептот е стар, технологијата е сè уште во фаза на развој.

Денес, сепак, матичната компанија на Google, Alphabet и јапонскиот технолошки гигант SoftBank, објавија мала пресвртница во нивните напори да ги направат кулите со летачки ќелии, реализирајќи стабилна врска LTE од дрон со соларен погон висок 62.000 стапки во стратосферата. Тоа беше доволно добра врска за поддршка на меѓународен видео повик, со учесници од Јапонија и Америка, вклучувајќи го и Винт Церф, еден од „татковците на Интернет“.

Тестот е дел од партнерството помеѓу Alphabet’s Loon и SoftBank’s HAPSMobile, кое беше најавено за прв пат во април 2019 година. Loon, кој е најпознат по своите кули со ќелии базирани на балони, обезбедува товар на комуникациите, додека HAPSMobile го гради авионот.

Во овој случај, тоа е Sunglider: огромен автономен дрон со соларен погон дизајниран да остане нагоре нагоре со месеци одеднаш. Овој огромен занает изгледа како единствено масивно крило, на околу 78 метри (255 стапки). Го придвижува 10 пропелери со максимална брзина од 110 км / ч (68 км / ч). Иако тоа е прилично бавно за авион, Sunglider (претходно наречен HAWK30) е дизајниран за издржливост наместо за брзина. Linе се задржи високо во стратосферата над комерцијалните летови, полнејќи ги батериите од сонцето и автономно прилагодувајќи се на променливите ветрови.

Успешниот тест LTE е прв во светот за автономен авион со фиксно крило, вели HAPSMobile. „Товарот се изведува како што беше планирано во бараните услови на стратосферата каде што брзината на ветерот достигнуваше поголема од 58 јазли (приближно 30 метри во секунда) и температурите беа до -73 степени Целзиусови“, велат од компанијата.

Подолу можете да видите снимки од пробниот лет:

Откако се воспостави LTE врска, таа се користеше за поддршка на видеоконференција. Учесниците се јавуваа на редовни паметни телефони, вклучително и извршниот директор на Loon, Аластер Вестгарт; Junун Мураи, надворешен директор на HAPSMobile и „татко на интернетот во Јапонија“; и Серф, кој е VP и главен интернет евангелист во Google. HAPSMobile тврди дека повикот бил „со висока дефиниција“ и „со мала латентност“, иако не давал детали за брзината на врската.

Во изјавата за печатот, извршниот директор и претседател на ХАПСМобиле, ichуничи Мијакава, рече дека пробниот лет ја одвел компанијата на чекор до реализација на својата цел за создавање на зелени авиони што можат да обезбедат брз интернет насекаде во светот.

„Гледајќи го овој тест лет, се потсетив на Замокот во небото, анимето режирано од Хајао Мијазаки во 1986 година и како воздушниот брод во приказната ме наполни со аспирација“, рече Мијакава. „Уште еднаш се приближивме чекор поблиску до нашата цел да изградиме базна станица што лебди на небото само на соларна енергија“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments