Амазон ги претстави своите нови комбиња за испорака на електрична енергија изградени од Ривијан.

Гигантот за испорака има за цел да има 10.000 возила на патот до 2022 година.

Amazon во четвртокот го претстави своето прво целосно електрично комбе за испорака. Возилото, произведено од ЕВ стартување Ривијан, ќе доаѓа со најсовремена технологија, како опрема за сензори и напреден систем за помош на возачот. Гигантот за електронска трговија вели дека очекува да има 10.000 комбиња на патот за испораки „веќе во 2022 година“, со вкупна флота од 100.000 возила што се очекува до 2030 година.

„Кога тргнавме да го создадеме нашето прво прилагодено електрично возило за испорака со Rivian, знаевме дека треба далеку да го надмине секое друго возило за испорака. Сакавме возачите да сакаат да го користат и клиентите да се чувствуваат возбудени кога ќе видат како вози низ нивното соседство и се приближува кон нивниот дом “, рече Рос Рејчи, директор на глобалната флота и производи на Амазон, во изјавата „Ние ја комбиниравме технологијата на Rivian со нашето логистичко знаење за испорака, а резултатот е она што го гледате тука – иднината на испораката на последната милја.”

Амазон не откри никакви детали за погонскиот систем на возилото, батеријата, опсегот или други релевантни спецификации. Слично како и повеќето модерни автомобили на патот, комбето ќе има надворешни камери поврзани со дигитален дисплеј во внатрешноста на кабината, што на возачот ќе му даде поглед од 360 степени надвор од возилото. Нормално, тој ќе биде интегриран и со гласовниот асистент на Amazon за помош за навигација без раце и ажурирања на времето.

Вратата од страната на возачот ќе се зајакне за дополнителна заштита, додека задниот дел од возилото ќе има три нивоа на полици со врата на преградата за брз пристап. Најинтригантно, ќе има „танц со подови“ во кабината на возачот за лесно движење во комбето “, вели Амазон. (Претпоставувам дека тоа значи дека можеме да очекуваме многу видеа за возачот за испорака TikTok во иднина.)

Ривијан е релативно ново име во индустријата за електрични возила, само што дебитираше со својот пикап и џип на крајот на ноември 2018 година – и покрај тоа што работеше во скришум од 2009 година. Првично основана за да направи нешто што се натпреварува со првиот автомобил на Тесла, Лотус- со седиште во Roadster, извршниот директор на Rivian, RJ Scaringe, на крајот ја насочи компанијата кон сегмент на клиенти со повеќе акција-авантура.

Минатата година, Ривијан беше во можност да обезбеди огромни инвестиции од голем број големи играчи, вклучувајќи ја и Амазон. Компанијата на Jeеф Безос предводеше круг од финансирање од 700 милиони долари во февруари 2019 година, но не ја откри точната сума за која учествувала. Во април, Форд објави инвестиција од 500 милиони долари во Ривијан, за која компаниите рекоа дека ќе резултира со ново електрично возило што ќе го продава автомобилскиот гигант. (Тоа возило е одложено од пандемијата КОВИД-19.) Неодамна, Ривијан пријави 350 милиони долари инвестиција од Кокс Аутомотив, големо име во малопродажниот и логистичкиот простор. И тогаш, во јули 2020 година, компанијата ја повлече најголемата сума досега: 2,5 милијарди долари во круг предводен од Т. Роу Прајс, кој повторно го вклучи Амазон.

Ривијан досега покажа две возила: пикапот R1T и теренецот R1S. Изградени на истата технолошка платформа, Ривијан тврди дека своите возила – кои ќе започнат од околу 70.000 американски долари – ќе можат да патуваат до околу 400 милји со едно полнење, да достигнат 60 милји на час за помалку од три секунди и на крајот да можат да возат самите во одреден капацитет.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments